Syrská 130mm kolová samohybná děla se znovu účastní bojových akcí. Soudě podle fotografií na sociálních sítích působí dnes tato technika spolu s elitní čtvrtou divizí, kterou v médiích přezdívají „tanková speciální jednotka“. Informuje o tom portál rg.ru.

Zatím není známo, na kterém úseku fronty boje se světovým terorismem byla nasazena tato děla považovaná za velmi mobilní dělostřeleckou rezervu.

Byla vyvinuta bezprostředně v Sýrii ještě před válkou, jako podvozek byla použita čtyřosá německá vozidla Mercedes Actros 4140.

Stroje mají nyní lokálně obrněnou kabinu, na plošině je namontováno 130mm dělo M-46, které je v syrské armádě považováno za nejdalekosáhlejší v rámci pozemních vojsk tohoto státu. 

Jeho tříštivé střely o váze 33 kg dokáží zničit cíl na vzdálenost více než 27 400 metrů.

Děla jsou rovněž vybavena dvěma druhy aktivní proudové munice, která dokáže zlikvidovat nepřítele na vzdálenost 37 000 metrů a 44 000 metrů. Ta poslední byla koupena v Číně.

Kolová samohybná děla jsou stále populárnější v různých světových armádách. Připomeneme například francouzský model CAESAR ráže 155 mm. Bylo vyrobeno asi 270 těchto děl, které dnes vlastní 5 států. Vyváží se rovněž srbský model NORA B-52 a švédský FH77 BW L52 Archer.