Gruzínská prezidentka Salome Zurabišviliová prohlásila, že neudělí milost bývalému vůdci Michailu Saakašvilimu, který je v současné době vězněn v Rustavi. (Foto: Flickr)

Zurabišvili to řekl na zvláštním brífinku, informovala ve středu 3. listopadu agentura Interfax-Ukrajina.

„Můj postoj k udělení milosti bývalému prezidentovi je pevný a neměnný – ne a nikdy,“ odpověděla prezidentka na otázku ohledně udělení milosti Saakašvilimu.

Podle hlavy státu Saakašvili nesplňuje kritéria neviny ani politického vězně. Zároveň připustila, že jeho zdravotnímu stavu je třeba věnovat zvláštní pozornost.

„Do země vstoupil ilegálně z vlastní vůle, aby ji destabilizoval. Přesto a vzhledem k velkému zájmu veřejnosti musí být uznán za zvláštního vězně, což vyžaduje, aby mu vězeňská správa a orgány věnovaly zvláštní pozornost a přijaly veškerá opatření, aby jeho zhoršující se zdravotní stav nebyl zneužit k politickým spekulacím nebo destabilizaci,“ uvedla Zurabišvili.

Připomeňme, že Michail Saakašvili byl 1. října zatčen v Tbilisi. Gruzínské úřady jsou přesvědčeny, že se z vězení dostane nejdříve v roce 2027.

Bylo také oznámeno, že v den svého zadržení zahájil Saakašvili hladovku, která stále pokračuje a začala mít vliv na exprezidentovo zdraví, ale Saakašvili odmítl lékařskou pomoc související s hladovkou a resuscitační služby.

Zdroj: strana.news