Ruský lídr Vladimir Putin dnes poblahopřál Joeu Bidenovi k vítězství v amerických volbách. Biden ve volbách USA celkem získal 306 hlasů volitelů. O gratulaci Putina informoval Kreml. (Foto: Wikimedia)

Putin v telegramu zvolenému prezidentovi popřál mnoho úspěchů a vyjádřil přesvědčení, že Rusko a USA, které nesou zvláštní odpovědnost za globální bezpečnost a stabilitu, nehledě na různé názory mohou reálně napomáhat řešení mnohých problémů a výzev, se kterými se nyní svět potýká.

Ruský prezident poznamenal, že vzhledem k tomu by rusko-americká spolupráce založená na principech rovnoprávnosti a vzájemného respektu odpovídala zájmům národů obou států a celého mezinárodního společenství.

„Ze své strany jsem připraven ke spolupráci a kontaktům s Vámi,“ zdůraznil Putin.

Demokratický kandidát Joe Biden získal 306 hlasů volitelů, jako poslední byly započítány hlasy z Havaje. Demokratovi již dříve bylo přisouzeno 270 hlasů potřebných pro zvolení prezidentem, Trump získal 232 hlasů – přesně tolik, kolik předpovídala média řadu týdnů.

Hlasování volitelů potvrzuje vůli voličů vyjádřenou v rámci celostátního hlasování 3. listopadu v každém státě. K vítězství je třeba získat 270 hlasů volitelů z možných 538. Podle mediálních odhadů měl Biden získat 306 hlasů volitelů proti 232 volitelům pro Trumpa.

Hlasování volitelů činí výsledky voleb oficiálními, ovšem definitivní výsledek bude oznámen 6. ledna, kdy jej bude muset schválit společné zasedání Kongresu. Hlasování kolegia volitelů se v pondělí obešlo bez kolizí, při kterých volitelé nehlasují tak, jak jim přikázali voliči.