Velení ruské základny v provincii Hmímím večer 17. září ztratilo spojení s letadlem Il-20 Vzdušně-kosmických sil. Oznámilo to Ministerstvo obrany.

Spojení s posádkou bylo přerušeno nad Středozemním mořem 35 kilometrů od syrského pobřeží. Na palubě letadla bylo 14 lidí, jejich osud není zatím znám.

Velení ruské letecké základny zahájilo pátrací a záchrannou operaci.

Podle informace portálu Marine Traffic v blízkosti přístavu Tartús se nyní nachází ruská záchranná vlečná loď Profesor Nikolaj Murov.

Na MO podotkli, že Il-20 zmizel z radarů při náletu čtyř izraelských letounů F-16 na provincii Latákie. Izraelští vojáci odmítli komentovat prohlášení ruského vojenského rezortu.

Ruský Il-20 byl sestřelen syrskou raketou S-200, izraelští letci se schovávali za ruským letadlem a záměrně vyvolali na něho útok, informoval mluvčí ruského ministerstva obrany, generálmajor Igor Konašenkov.

Ministerstvo obrany Ruské federace považuje provokativní aktivitu Izraele za nepřátelskou, prohlásil oficiální mluvčí rezortu, generálmajor Igor Konašenkov.

Zdroj v bezpečnostních orgánech oznámil včera agentuře Sputnik, že syrská PVO odrazila raketový útok v Latákii. Zdroj přitom poukázal na to, že se ostřelování provádělo z moře, a že část raket byla sestřelena před jejich příletem k cílům.

Podotýká se, že objekty útoků se staly továrny na výrobu chemických přípravků a hliníku, a také elektrárna v Sakubii.