Ruský ministr obrany Sergej Šojgu ve středu představil plán na zvýšení velikosti ruské armády na 1,5 milionu vojáků, což je iniciativa podporovaná ruským prezidentem Vladimirem Putinem. (Foto: Flickr)

Na začátku roku mělo Rusko v armádě asi 1 milion vojáků a příští rok měl jejich počet dosáhnout 1,15 milionu, ale Šojgu uvedl, že další navýšení je nutné, aby „bylo zaručeno plnění úkolů k zajištění bezpečnosti Ruska“.

Navýšení by v případě schválení a uzákonění představovalo zvýšení počtu ozbrojených sil o více než 30 %.

Jedním z důvodů pro navýšení, který Šojgu uvedl, je potenciální členství Švédska a Finska v NATO. Uvedl, že pokud by tyto dvě severské země vstoupily do západní vojenské aliance, Rusko by muselo rozmístit „odpovídající skupinu sil“ na severozápadě Ruska.

Putin a další ruští představitelé již dříve uvedli, že vstup Finska a Švédska do NATO nepovažuje za takovou hrozbu jako potenciální členství Ukrajiny, ale uvedli, že Moskva by na rozšíření vojenské infrastruktury NATO reagovala.

Finsko má s Ruskem hranici dlouhou přes 800 mil, což je oblast, kterou Moskva v případě přijetí Helsinek do NATO pravděpodobně posílí.

Již v září Putin nařídil mobilizaci 300 000 čerstvých vojáků pro své válečné úsilí na Ukrajině a Rusko posiluje své pozice podél frontové linie na Ukrajině.

Další mobilizace je možná, ale v tuto chvíli nic nenasvědčuje tomu, že by se Putin rozhodl povolat další vojáky, a ruští představitelé tvrdí, že současné počty jsou dostatečné.

Zdroj: antiwar.com