V Pentagonu přemýšlí o přezkoumání pravidel pro práci na hranicích s Mexikem poté, co byli dva vojáci americké armády zadrženi mexickou armádou. (Foto: US Navy)

Při incidentu byly vojákům USA odebrány služební zbraně. Informoval o tom deník Washington Examiner.

Incident, ke kterému došlo dne 13. dubna, je první událostí takového druhu. Zástupci severního velitelství (NORTHCOM) uvádí, že dva američtí vojáci seděli v neoznačeném voze pohraniční služby na území Spojených států, konkrétně poblíž vesnice Clint ve státě Texas, jižně od stěny na hranicích s Mexikem.

Šestice příslušníků mexických ozbrojených sil s kulomety FX-05 Xiuhcoatl americké vojáky zadržela, vyslýchala je a jednomu z Američanů zabavila pistoli Beretta M9.

Americké oddělení uvádí, že analýza tohoto případu pomůže upravit všechny pokyny, které vojáci dostávají, aby věděli, jak se s takovou situací vypořádat.

Když se však američtí vojáci s Mexičany setkali, jednali tak, jak byli vyškoleni a snažili se konfliktu zabránit. Celé nedorozumění vzniklo kvůli tomu, že jejich auto nebylo označeno, a také proto, že jen jeden z nich mluvil španělsky.

Dva zadržení vojáci patří k jednomu ze 150 týmů, kteří střeží hranice Mexika a Spojených států. V únoru tam Pentagon vyslal několik tisíc vojáků, aby posílili vzdorování proti nelegální migraci.

Již v dubnu bylo oznámeno, že Ministerstvo obrany USA poskytlo tři smlouvy na stavbu zdi na hranicích s Mexikem, a to v celkové výši 986 milionů dolarů.

Zdroj:  washingtonexaminer.com