Rusko navrhne 10 americkým diplomatům v Rusku, aby opustili zemi, řekl ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. (Foto: Wikimedia)

Moskva bude reagovat na vyhoštění deseti ruských diplomatů ze Spojených států, vysvětlil.

„Připoměli jste, že na seznam, který nám byl předán, bylo zařazeno deset diplomatů, kterých požádali, aby opustili Spojené státy. Na toto opatření budeme reagovat zrcadlově, navrhneme deseti diplomatům Spojených států v Ruské federaci, aby opustili naši zemi,“ řekl Lavrov na páteční tiskové konferenci.

Lavrov také řekl, že ruský prezidentský poradce Jurij Ušakov na schůzce s americkým velvyslancem v Moskvě Johnem Sullivanem mu doporučil, aby jel do Washingtonu na konzultace.

„Jurij Ušakov dnes doporučil velvyslanci Johnu Sullivanovi, aby jel do jeho hlavního města a provedl tam podrobné a seriózní konzultace,“ řekl.

Lavrov dodal, že ruský velvyslanec ve Spojených státech Anatolij Antonov pokračuje ve svých konzultacích v Moskvě. „Situace je poměrně mnohovrstvá, je třeba ji podrobně vyřešit,“ uvedl.

Rusko přidá na sankční seznam osm vysoce postavených amerických představitelů jako zrcadlové opatření, seznam bude zveřejněn v pátek, řekl ruský ministr zahraničí.

„Když už mluvíme o osobnostech, před časem, před nedávno oznámeným balíčkem, Američané přidali na sankční seznam osm zástupců ruských struktur, zástupců vedení, včetně prezidentské administrativy, generálního prokurátora. Dnes zveřejníme seznam osmi úředníků, kteří zastupují vůdčí struktury washingtonské administrativy, budou také zařazeni na náš sankční seznam,“ řekl Lavrov na tiskové konferenci.

Americko-ruské vztahy se vyostřily po kontroverzním rozhovoru s americkým prezidentem Joem Bidenem, ve kterém řekl, že Moskva bude muset „zaplatit cenu“ za údajné vměšování do amerických voleb, a pronesl ostré poznámky proti ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi. Poté byl Antonov pozván na konzultace do Moskvy, je tu od 21. března.

Americký prezident Joe Biden ve čtvrtek podepsal exekutivní příkaz k sankcím proti Rusku. Zejména Washington zakázal americkým společnostem přímo nakupovat dluhy vydané centrální bankou, Národním sociálním fondem nebo ruským ministerstvem financí. Šestnáct organizací a 16 osob bylo potrestáno za spojení s údajným vměšováním Moskvy do amerických voleb a osm občanů a právnických osob za jejich práci na Krymu. Také 10 diplomatů, které USA považují za „zástupce ruských zpravodajských služeb“, bude vyhoštěno z Washingtonu. Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov v pátek řekl, že Ušakov popsal reakci Ruska na nové americké sankce vůči americkému velvyslanci v Moskvě.

Zdroj: snews.com