Když znám vztah svých krajanů ke svobodě, nedovedu si představit, že by Polsko mohlo přistoupit na povinné očkování proti covidu-19, prohlásil prezident republiky Andrzej Duda v Budapešti během summitu hlav států V4. (Foto: Flickr)

Během schůzky prezidentů států V4 byl polský prezident Duda dotázán na zavedení povinného očkování v Polsku. Prezident na tento dotaz reagoval následovně:

„Nedovedu si představit, že by bylo možné nutit naše rodáky do očkování,“ uvedl polský prezident a vysvětlil, proč tomu tak je: „Znám přístup svých rodáků a jejich smysl pro svobodu.“

Nehledě na to vyzval své rodáky k tomu, aby se nechali očkovat: „Vyzývám všechny, aby se nechali očkovat,“ řekl Duda. Zdůraznil ale, aby k této otázce občané přistupovali odpovědně a zvážili všechny pro i proti.

Polský prezident vysvětlil, že 90 procent lidí, kteří jsou hospitalizováni s nemocí covid-19, představují osoby, které nebyly očkovány. U osob, které byly očkovány, ale navzdory tomu se nakazily, se nemoc projevuje jako lehká chřipka.

Proto ještě jednou apeloval na Poláky, aby se nechali očkovat, přičemž zdůraznil, že si neumí představit, že by je k tomu nutil. Očkování proti covidu-19 je v Polsku dobrovolné. Žádná sociální skupina ani pracovníci určitých profesí nemusejí být povinně očkováni.