Spojené státy a jejich spojenci ze Severoatlantické aliance v poslední době prudce zvýšily svou vojenskou aktivitu poblíž hranic Ruska, Moskva navrhuje snížit napětí. (Foto: Defense.gov)

Uvedl to během pondělního brífinku generálplukovník Sergej Rudskoj, šéf Hlavního operačního ředitelství Generálního štábu Ozbrojených sil Ruské federace.

Napětí u ruských hranic 

„Ruské ministerstvo obrany neustále sleduje a zaznamenává vysokou úroveň vojenské činnosti Spojených států a jejich spojenců z NATO v blízkosti našich (ruských, pozn. red.) hranic,“ uvedl Rudskoj.

V této souvislostí upozornil na zintenzivnění činnosti amerického a aliančního námořnictva a letectva. Podle něj se v dubnu a květnu výrazně zvýšil počet letů amerických strategických bombardérů poblíž hranic Ruska a dálkové letectvo USA poprvé vykonalo let nad územím Ukrajiny. 

„Zintenzivnil se letecký průzkum v Baltském, Černém a východním Středozemním moři,“ řekl. 

Podle slov Rudského se během posledního měsíce uskutečnilo 10 průzkumných letů aliančních sil nad Baltským mořem a šest nad Černým mořem. Navíc byl americký průzkumný dron RQ-4B zaznamenán nad územím Gruzie. 

„Ve východním Středomoří se americké letouny typu Poseidon systematicky přibližují k ruským vojenským základnám v Hmímímu a Tartusu. Abychom zabránili jejich agresivnímu průzkumu, jsme nuceni zvedat do vzduchu pohotovostní stíhačky. V dubnu k tomu došlo 7krát, v květnu až 17,“ sdělil Rudskoj s tím, že Ruská federace vnímá podobné lety jako neodpovídající dohodám o bránění incidentům v syrském vzdušném prostoru.  

NATO se stává aktivnější i na Arktidě, poznamenávají ruští vojáci. Poprvé od konce studené války a zároveň v předvečer oslav 75. výročí vítězství ve Velké vlastenecké válce v Rusku se v Barentsově moři uskutečnila cvičení sjednocených námořních sil Severoatlantické aliance. 

„Cvičil se zásah objektů na území Ruské federace a zachycení ruských balistických raket. Takové akce považujeme za provokativní,“ zdůraznil ruský generál. 

Zmínil také, že NATO pokračuje budovat protiraketovou obrannou infrastrukturu v Polsku, a to jako dodatek k podobným zařízením v Rumunsku, zároveň modernizuje radar Globus III v norském městě Vardø za účelem rozšíření schopností monitorovat ruské území. 

Návrhy Moskvy  

Jak zdůraznil Rudskoj, ruská strana vždy podporovala konstruktivní dialog s NATO a prosazuje zmírnění napětí, což se stává zvláště důležité během pandemie covidu-19.  

„V rámci oboustranných kontaktů s vedením NATO na vysoké úrovni jsme opakovaně projednávali prevenci incidentů ve vojenské oblasti a snižování intenzity výcvikových aktivit v blízkosti našich hranic. Všechny naše návrhy (…) byly uvedeny v dopise ministra zahraničí RF (Sergeje) Lavrova generálnímu tajemníkovi NATO Jensu Stoltenbergovi. Ve skutečnosti byly naše návrhy ignorovány, “ sdělil Rudskoj. 

Generální štáb Ozbrojených sil Ruské federace se v této souvislosti rozhodl převzít iniciativu ve snižování napětí v Evropě. Nejprve, jak zdůraznil Rudskoj, Rusko provede rozsáhlé strategické cvičení Kavkaz 2020 ve vzdálenosti od hranic, uvnitř svého území, a bude připraveno upravit oblastní cvičení na základě parity.  

Za druhé, Moskva navrhuje NATO stanovit pravidla definující minimální vzdálenost, na kterou se vojenská letadla a lodě mohou sbližovat, a jak se při tom mají chovat jejich posádky.  

Za třetí, Rusko vyzývá k uplatnění iniciativy o vzájemném využívání transportérů při vykonání letů bojových letadel nad Baltským mořem. V opačném případě se zvyšuje riziko incidentů. 

„Počítáme s připraveností zemí NATO na konkrétní rozhodnutí v této otázce. Ozbrojené síly Ruské federace budou i nadále sledovat situaci a vojenské aktivity bloku poblíž ruských hranic pro včasnou reakci,“ uzavřel Rudskoj. 

Zdroj: snews.com