Rusko v pátek oznámilo, že provedlo letecký útok na skupinu bojovníků podporovaných USA v Sýrii poblíž americké vojenské základny al-Tanf na jihu země. (Foto: Flickr / ilustrační)

Rusko uvedlo, že se zaměřilo na skupinu Liwa Shuhada al-Qaryatayn (ShQ), která bojuje proti vládě syrského prezidenta Bašára Asada. Moskva uvedla, že ruské vzdušné a kosmické síly „identifikovaly a zničily“ skupinu bojovníků ShQ.

„Tato teroristická skupina má základnu v zóně Al-Tanf, zásobují ji a cvičí instruktoři ze Sil pro zvláštní operace americké armády,“ uvedlo ruské ministerstvo obrany. „Bojovníci Liwa Shuhada al-Qaryatayn, operující z pouště, prováděli sabotážní akce proti civilnímu obyvatelstvu a civilní infrastruktuře v Sýrii.“

Pentagon v komentáři pro Newsweek potvrdil, že k úderům došlo, ale neposkytl žádné podrobnosti. Centrální velení USA sdělilo Newsweeku, že „CENTCOM o úderu ví, ale nemá informace, které by vám k němu mohl poskytnout“.

USA prý přerušily podporu ShQ v roce 2017. V roce 2018 se prý skupina přemístila z jižní oblasti u al-Tanfu do severní Sýrie.

Údery znamenají již druhý případ, kdy Rusko zaútočilo na bojovníky podporované USA v blízkosti al-Tanfu. Již v červnu se Rusko zaměřilo na Maghawir al-Thawra, dříve známou jako Nová syrská armáda. Rusko před zahájením úderů na Maghawir al-Thawra, které byly zaměřeny na budovy, jež skupina v al-Tanfu využívala, informovalo USA.

Oznámení přišlo prostřednictvím dekonfliktu, který obě mocnosti provozují již několik let, aby snížily možnost chybného odhadu v Sýrii.

Američtí představitelé v červnu sdělili televizi CNN, že nevěří ruskému zdůvodnění prvního úderu a že se Moskva místo toho snaží „vyslat signál“, že může takovou operaci provést bez odvety. Ať tak či onak, tyto incidenty poukazují na nebezpečnost vojenské přítomnosti USA v Sýrii, kde udržují okupační síly čítající přibližně 1 000 vojáků.

Zdroj: antiwar.com