Rusko a USA se musí více snažit o zlepšení vztahů, ale Moskva nemá s Washingtonem o čem mluvit ohledně Krymu, ani o výměně sankcí, jejichž politika je neúčinná. (Foto: Wikimedia)

Prohlásil to ruský náměstek ministra zahraničí Sergej Rjabkov na rusko-americkém fóru „Dialogue Fort Ross“.

„Musíme zvýšit úsilí, abychom zlepšili naše vztahy. Zvláště pokud jde o Krym ale není o čem diskutovat, to vůbec není problém, o všem bylo rozhodnuto už dávno, nejsme připraveni s tím obchodovat, vyměňovat si sankce se Spojenými státy. Pokud to Spojené státy chtějí, prosím. V určitém okamžiku ukážeme, že tato politika nikam nevede, že je neúčinná. Prokáže svou neúčinnost,“ uvedl.

„V budoucnu si nebudeme vyměňovat sankce s žádnou vládou USA. Tato otázka byla vyřešena, je uzavřena. Neexistuje na pořadu jednání, jednoduše neexistuje," zdůraznil Rjabkov.

Uvedl to na pozadí nedávného raketového cvičení americké armády, kdy z území Ukrajiny vypálila sérii raket směrem ke Krymu a poté se jednotka spěšně vrátila na základnu v Německu. Navíc USA a síly NATO pravidelně pokračují v provokativních akcích v oblasti Černého moře, kdy dokonce americké bombardéry simulovaly útok na poloostrov.

Krym se stal ruským regionem poté, co se tam v březnu 2014 konalo referendum, ve kterém se za připojení k Rusku vyslovilo 96,77% voličů Krymu a 95,6% obyvatel Sevastopolu.

Ukrajina stále považuje Krym za vlastní, ale dočasně okupované území. Ruské vedení opakovaně prohlásilo, že obyvatelé Krymu demokraticky, v plném souladu s mezinárodním právem a Chartou OSN, hlasovali pro znovusjednocení s Ruskem. Podle ruského prezidenta je otázka Krymu „definitivně uzavřena“.

Zdroj: pz.czria.ru