Rusko si ponechává právo pomoci syrským vojákům při likvidaci teroristů v provincii Idlib, pokud ozbrojenci budou pokračovat v provokacích, řekl ruský prezident Vladimir Putin o výsledcích jednání v Istanbulu.

Nehledě na to, že úroveň násilí v Sýrii značně klesla, důležitým úkolem zůstává likvidace dosud existujících elementů teroristů, řekl ruský prezident.

Moskva počítá s tím, že Turecko co možná nejrychleji zajistí odvod opozice z demilitarizované zóny v Idlibu, zdůraznil Putin.

„V případě, že radikální elementy budou překážet řešení tohoto úkolu, budou vykonávat ozbrojené provokace z idlibské zóny, Rusko si ponechává právo poskytnout aktivní pomoc rozhodnou činností syrské vládě pro likvidaci tohoto centra teroristické hrozby," prohlásil prezident.

Dodal, že Turecko dělá vše možné pro odvod opozice ze zóny deeskalace.

Výsledky summitu

Zapojení Paříže a Berlína do procesu řešení situace v Sýrii, zejména do rusko-tureckých úsilí v tomto směru, je významným úspěchem, uvedl profesor univerzity v Kahramanmarasu, Togrul Ismail.

V komentáři k účasti vůdců Francie a Německa Emmanuela Macrona a Angele Merkelové na summitu v Istanbulu expert poznamenal, že po setkání s prezidenty Ruské federace a Turecka Vladimírem Putinem a Recepem Tayyipem Erdoganem se podařilo dojít ke shodě v několika otázkách, zejména ohledně situace v Idlibu a v boji proti terorismu, problému uprchlíků a poskytování humanitární pomoci Syřanům.

„Skutečnost, že se hlavy čtyř států setkaly kvůli vyřešení konfliktu v Sýrii je důležitým krokem. Turecko a Rusko opět ukázaly světu, že dokážou vyjednávat a dosahovat úspěchu v tak komplexním problému, jako je situace v Sýrii," tvrdí analytik.

Současně se domnívá, že přítomnost Francie a Německa je dočasnou náhradou Spojených států, bez kterých podle odborníka nelze vyřešit syrský konflikt.

Takže Rusko a Turecko je za to, aby představitelé USA opustili východní pobřeží Eufratu a přestali podporovat jednotky sebeobrany syrských Kurdů. Ankara považuje tuto organizaci za teroristickou, neboť jsou spojeny s Kurdistánskou dělnickou stranou, která je na území Turecka zakázána.

„Na toto téma se Německo a Francie zdrží odpovědi, protože nechtějí zkazit vztahy se Spojenými státy," vysvětlil Ismail.

Nicméně, Macron a Merkelová mají své vlastní důvody pro účast tohoto summitu, řekl expert Vladimir Fitin z Ruského institutu strategických studií. Vysvětlil jejich přítomnost problémem uprchlíků, kteří jedou do Francie a Německa.

„Nechtějí vidět nejen novou vlnu uprchlíků z Blízkého východu, ale velice sní o návratu těch, kteří se objevili. Proto jsou také připraveni vyjednat," řekl Fitin v rozhovoru s RT.

V komentáři k absenci Spojených států na čtyřstranném setkání poznamenal, že vliv Američanů na procesy v Sýrii výrazně poklesl. Výjimkou jsou oblasti na severovýchodě arabské republiky, které Washington řídí s pomocí kurdských jednotek lidové sebeobrany, které podporuje.

27. října se v Istanbulu sešli vedoucí představitelé Ruska, Turecka, Německa a Francie, Vladimir Putin, Recep Tayyip Erdogan, Angela Merkelová a Emmanuel Macron, kde diskutovali o řešení situace v Sýrii.

Zdroj: snews.com