Uljanovský výrobce letadel Aviastar-SP chce zhodnotit své možnosti na výrobě modernizované verze největšího transportního letounu ve světě An-124 Ruslan. Informace se objevila na portálu státních nákupů RF.

Podle zveřejněného dokumentu je potřeba zhodnotit „stav technologického zařízení pro An-124 a způsobilosti pro jeho další použití".

Dříve v červnu Rusko prohlásilo, že znovu začne vyrábět An-124. Ukrajinský státní výrobce letadel Antonov řekl, že stavba letadla bez jeho účasti je nepřípustná, protože společnost má všechna práva a veškerou dokumentaci.

Rusko říká, že má práva a nová letadla budou výrazně modifikována, aby vyhovovala moderním požadavkům, a budou pravděpodobně prezentována pod novou značku. A proto nyní Aviastar-SP hledá partnera, který vyhodnotí jeho schopnost přestavby letadel.

Konstrukční kancelář Antonov byla vytvořena v roce 1946 v ruském Novosibirsku. V 1952 společnost přemístili do Kyjeva, po rozpadu SSSR jí zdědila Ukrajina.

Antonov-124 může přepravovat supertěžké a nadměrné náklady o 120 tun přes 4500 kilometrů ve výšce až 10000 metrů. Letoun vykonal svůj první let v prosinci 1982 a vstoupil do služby v lednu 1986. Letoun je 36 metrů dlouhý a 4,4 metrů vysoký; může létat za teploty 60 stupňů pod nulou a 45 stupňů nad nulou.