Rusko zvýší dodávky plynu do Evropy, pokud se vrátí turbína nezbytná pro Nord Stream 1, která je v současné době opravována v Kanadě, uvedla v pátek agentura Reuters. (Foto: Flickr)

Ukrajina ve čtvrtek vyzvala Kanadu, aby nevracela Gazpromu plynové turbíny, a tvrdila, že ruská společnost má dostatek turbín na to, aby plyn do Evropy proudil v plné kapacitě. Podle zprávy agentury Reuters, která citovala ukrajinského vládního úředníka, by Kanada v případě vrácení turbíny Gazpromu porušila své vlastní sankce.

„Sankce zakazují převod jakéhokoli zařízení souvisejícího s plynem,“ uvedl ukrajinský vládní zdroj.

„Pokud, nedej bože, bude toto rozhodnutí schváleno, nepochybně budeme apelovat na naše evropské kolegy, že je třeba přehodnotit jejich přístup. Protože pokud země nedodržují rozhodnutí, na kterých se dohodly ohledně sankcí, jak můžeme mluvit o solidaritě?“ dodal podle agentury Reuters.

Mezitím německý ministr hospodářství Robert Habeck vyzval Kanadu, aby turbínu propustila.

„Budu první, kdo bude bojovat za další silný sankční balíček EU, ale silné sankce znamenají, že to musí bolet a škodit Rusku a Putinovi více než naší ekonomice,“ řekl Habeck začátkem týdne agentuře Bloomberg.

„Proto prosím o pochopení, že musíme Putinovi tuto záminku k turbíně vzít.“

Aféra s turbínami začala minulý měsíc, kdy Gazprom začal snižovat toky plynu prostřednictvím Severního proudu 1. Ruská státní společnost snížení přičítala chybějící turbíně, která nebyla vrácena po údržbě.

Německá společnost Siemens Energy vysvětlila, že „vzhledem k sankcím uvaleným Kanadou není v současné době možné, aby Siemens Energy dodal zákazníkovi opravené plynové turbíny. Informovali jsme kanadskou a německou vládu a pracujeme na schůdném řešení.“

V důsledku této opožděné dodávky je nyní průtok plynovodem Nord Stream 1 na pouhých 40 procentech kapacity a Němci se připravují na úplné zastavení toku kvůli plánované údržbě, která začne příští týden, 11. července.

Zatímco za normálních okolností by Gazprom přesměroval toky na jiné plynovody, nyní panují obavy, že tak neučiní, protože vztahy mezi Ruskem a Evropskou unií lámou rekordy a dosahují jednoho historicky nejnižšího bodu za druhým.

Kanada mezitím dala najevo, že nemá v úmyslu turbínu vrátit, a ministr pro přírodní zdroje Jonathan Wilkinson koncem června prohlásil, že „pokud mluvíte s Němci, velmi, velmi je zajímá“ jejich energetická bezpečnost. „Jsem si jistý, že na to přijde řeč přinejmenším v kuloárech skupiny G7 … Nezdržoval bych se tím, že najdeme řešení před koncem.“

Zdroj z ukrajinského ministerstva energetiky, který hovořil s agenturou Reuters, však uvedl, že mají informace o tom, že Kanada se chystá převod zařízení uskutečnit, přičemž další nejmenovaný zdroj uvedl, že rozhodnutí bylo učiněno, protože Kanada a Německo nechtěly dát Rusku záminku, aby plyn do Německa neproudil.

Zdroj: oilprice.com