Dolet ruských raket Ch-101 je zatím nedosažitelný pro žádného z konkurentů, prohlásil generální ředitel korporace Taktické raketové zbraně Boris Obnosov v rozhovoru pro časopis Vojenno-promyšlennyj kurjer. (Foto: VPK)

Takto odpověděl na otázku, jak může Rusko čelit nedávným americkým zkouškám rakety s doletem až jeden tisíc kilometrů.

Kromě toho podle Obnosova mají ruští projektanti možnosti zlepšování taktických a technických charakteristik raket, existují však jistá omezení spojená s mezinárodními závazky, ty se přísně kontrolují.

„Naše země je velmi dbalá zákonů… Zúčastnil jsem se bezprostředně jednání o konvenčních zbraních a o zákazu jaderných zbraní. Mohu vám potvrdit, že přesně plníme všechny závazky,“ dodal.

Obnosov také připomenul slova Vladimira Putina o tom, že se nesmí připustit nové závody ve zbrojení, zdůraznil ale, že bezpečnost země bude v každém případě zajištěna.

Podle přístupných informací činí dolet rakety Ch-101 4 000 až 5 000 kilometrů.

Druhého srpna vypršela platnost smlouvy o likvidaci raket středního a krátkého doletu.

Na začátku tohoto roku Washington oznámil jednostranné odstoupení od této dohody a obvinil Rusko z jejího dlouhodobého porušování. Moskva všechna tato obvinění odmítá. Začátkem července ruský prezident Putin podepsal výnos o pozastavení platnosti smlouvy. Rusko nejednou prohlásilo, že plní podmínky smlouvy INF.

Koncem srpna američtí vojáci otestovali nejadernou raketu s plochou dráhou letu pozemní dislokace. Jde o variantu rakety Tomahawk, která byla dříve zakázána smlouvou o likvidaci raket středního a krátkého doletu. 

Zdroj:  vpk-news.ru