Arabský web Al-Masdar upozornil na rostoucí aktivitu ruského námořnictva ve Středozemním moři poblíž syrského pobřeží. Vše se odehrává na pozadí příprav ofenzívy syrské armády proti ozbrojencům v provincii Idlib.

V sobotu Bosporským průlivem propluly dvě ruské fregaty Admiral Grigorovič a Admiral Essen, které byly vyzbrojeny raketami Kalibr s plochou dráhou letu, a minolovka Valentin Pikul. Válečné lodě mají posílit ruskou eskadru, která se nachází u břehů Sýrie.

Turecké zdroje, které sledují lodní dopravu přes středomořské úžiny, v pátek uvedly, že směrem k Sýrii se vydaly výsadkové lodě Nikolaj Filčenkov a Orsk spolu s raketovou fregatou Pytlivyj. Ve Středozemním moři trvale působí ruská eskadra patnácti válečných lodí, ponorek a zásobovacích plavidel.

Posilování ruského svazku válečných lodí na východě Středozemního moře probíhá na pozadí prohlášení, které učinil poradce amerického prezidenta pro národní bezpečnost John Bolton. To se týkalo skutečnosti, že Spojené státy jsou připraveny zaútočit na syrskou armádu, pokud použije chemické zbraně. Mezitím Ministerstvo obrany RF varovalo, že v provincii Idlib ozbrojenci připravují provokaci chemického útoku, ze kterého bude obviněn Damašek.

V pátek 24. srpna do Moskvy přijela turecká delegace, která jednala s ruským prezidentem Vladimirem Putinem o situaci v Sýrii. Rozhovorů se zúčastnili turecký ministr zahraničí Mevlüt Cavusoglu, šéf turecké vojenské rozvědky Hakan Fidan a turecký ministr obrany Hulusi Akar.

Syrská armáda se chystá zahájit masivní ofenzívu na severozápadě země. V minulosti fregaty Admiral Essen a Admiral Grigorovič spolu s ponorkami opakovaně útočily raketami Kalibr na ozbrojence v Sýrii.