Rusko v pátek uvedlo, že zmařilo útok ukrajinského dronu poblíž jaderné elektrárny na jihu země, kde podle dvou zpravodajských agentur výbuch poškodil fasádu skladu skladu jaderného odpadu. (Foto: Flickr / ilustrační)

Ministerstvo obrany uvedlo, že protivzdušná obrana zmařila „pokus kyjevského režimu o teroristický útok“, když ve čtvrtek pozdě večer zachytila bezpilotní letoun poblíž osady Kurčatov v Kurské oblasti na jihu země.

V Kurčatově se nachází Kurská jaderná elektrárna, která v samostatném prohlášení uvedla, že byl zmařen pokus o útok ne jedním, ale třemi drony.

Uvedla, že nedošlo k žádným obětem ani škodám a že úroveň radiace je v normě a elektrárna funguje jako obvykle.

Baza a Šot, dvě ruské zpravodajské agentury s dobrými bezpečnostními zdroji, uvedly, že dva z dronů se nepodařilo odpálit, ale třetí explodoval poblíž budovy pro skladování odpadu.

Kursk je jedním z několika jižních regionů Ruska, které se v průběhu dvacetiměsíční války, jež začala ruskou invazí na Ukrajinu v plném rozsahu v únoru 2022, pravidelně stávají terčem útoků dronů. Kurský gubernátor informoval o předchozím útoku dronu na Kurčatov 1. září.

Ukrajina obecně odmítá potvrzovat nebo vyvracet vojenské operace uvnitř ruského území.

Čtvrteční incident přišel den poté, co ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uvedl, že ruský dron v západní Chmelnické oblasti Ukrajiny pravděpodobně zaútočil na jadernou elektrárnu v této oblasti.

Jaderný dozor OSN uvedl, že tento útok zničil „četná okna“ v areálu, ale neovlivnil provoz ukrajinské elektrárny ani její připojení k elektrické síti.

Zdroj: france24.com