Na Redditu byl ve středu zveřejněn nový snímek předsériového stealth bombardéru B-21 Raider, který pojíždí v leteckém závodě 42 v Palmdale v Kalifornii. (Foto: Mug of Fire)

Jedná se o první veřejný snímek, na němž je vidět zadní část stealth bombardéru nové generace, který se stále přibližuje ke svému prvnímu letu.

Obranný blog The War Zone potvrdil u mluvčího USAF, že na snímku na Redditu je B-21, který provádí pojížděcí zkoušky v závodě 42.

„Mohu potvrdit, že B-21 provádí pozemní pojíždění. Důkladné zkoušky jsou kritickým krokem v programu letových zkoušek B-21,“ uvedl mluvčí a dodal: „Rozsáhlé zkoušky hodnotí systémy, komponenty a funkce. Toto testování nám umožňuje zmírnit rizika, optimalizovat konstrukci a zvýšit provozní efektivitu.“

Potvrzení testů B-21 při pojíždění přichází poté, co USAF v září odhalilo nové snímky stealth bombardéru.

Bylo to teprve podruhé, co služba předvedla nový bombardér po představovací akci v prosinci 2022 (čtěte zde) a na začátku března (čtěte zde).

Na vojenském blogu se uvádí: „Cílem letectva je nyní, aby Raider vzlétl k obloze ještě před koncem tohoto roku“. Plánem služby je mít B-21 v provozu do poloviny roku 2020 – ideální načasování, protože riziko třetí světové války prudce stoupá.

Zdroj: thedrive.com