Prezident Miloš Zeman vystoupil v pořadu Frekvence 1 a nebral si servítky. Opřel se do demonstrantů proti premiéru Babišovi. Americkou CIA označil za neschopnou a poukázal i na snahu pražské kavárny udělat z Česka nesvéprávnou zemi. (Foto: Wikimedia)

„Já jsem v roce 1989 na Letné byl, a to byla demonstrace, která měla smysl. Podle mého názoru, dnešní demonstrace smysl nemají, ale když se tam někdo chce vyřádit, tak ať to dělá,“ odpověděl Miloš Zeman na otázku moderátora o tom, zdali mají smysl demonstrace spolku Milion chvilek pro demokracii proti premiérovi Andreji Babišovi.

Následně se redaktor zeptal prezidenta, zdali by neuklidnilo národ, pokud by se na této demonstraci také ukázal.

„Já uklidňuji společnost tím, že jednám s politiky, nebudu jednat se zběhlým studentem, který by měl dokončit svá studia,“ řekl v prezident Press klubu Frekvence 1 z Lán. „Organizace protivládních demonstrací rozhodně není perspektivní profese,“ dodal.

Redaktor se věnoval otázce zahraničního tisku, který si rovněž všímá demonstrací probíhajících v českém hlavním městě.

„O řadě zemí se ve světě píše v daleko horších souvislostech, než o nás. (…) Já plně respektuji právo demonstrantů se vyjádřit, ale pokud si přejí demisi premiéra, tak já jím říkám, že demise je v parlamentní demokracii možná dvěma způsoby. První je ten, že vyhrají volby,“ řekl Zeman a dodal: „Počet demonstrujících jsou necelá 2 % oprávněných voličů, s tím se volby nevyhrávají. Druhou možností je to, že poslanecká sněmovna vysloví premiérovi nedůvěru.“

„Já bych demonstrace považoval za do jisté míry podpůrná shromáždění těch, kteří si přejí odvolat Andreje Babiše,“ uzavřel prezident téma protestů.

Miloš Zeman se nechtěl vyjadřovat o zdrojích financování na protesty, podle svých slov si je vědom jen několika spekulací ohledně toho, odkud se berou peníze na plazmové televizory na Václavském náměstí a výborné ozvučení.

Prezident rovněž reagoval na slova o tom, že na Babiše je ze strany protestujících a opozice pořádán hon.

„Každý politik si musí zvyknout na štvanici. (…) Je to kus života těžkého, nejlepší ale je všechny tyto lidi ignorovat,“ myslí si vládce Pražského hradu.

„Praha představuje 10 % populace ČR. Není možné, aby těchto 10 % rozhodovalo o tom, kdo bude prezident nebo předseda vlády,“ doplnil.

V krajských městech, podle jeho informací, které získal od vysokých policejních důstojníků, se demonstrací účastnilo jen několik stovek lidí.

Babišův střet zájmů

Ohledně situace okolo možného střetu zájmů premiéra Andreje Babiše, o němž hovoří předběžný audit Evropské komise, prezident republiky vyzval ke strpení, neboť se nejedná o závěrečnou verzi zprávy.

„Víte, dříve jsme si stěžovali v Moskvě, předtím jsme si stěžovali v Berlíně. Teď si stěžujeme v Bruselu. Nechci používat termín udavačství. V každém případě platí, že národ, který si své vnitřní věci nedokáže vyřešit na domácí půdě, není zcela svéprávný,“ prohlásil prezident v Press klubu Frekvence 1.

„Ti, kdo si stěžují v Bruselu, se snaží zbavit ČR svéprávnosti,“ zmínil.

Redaktor se dotázal Miloše Zemana, jaké má zkušenosti s demonstracemi. Ten prohlásil, že žádná demonstrace posledních 30 let k ničemu nevedla. Jediná demonstrace, která fungovala, byla ta v roce 1989, která vedla k pádu komunistické vlády v Československu.

„Říkal jsem Babišovi: Ignoruj to. Když se podíváte na historii všech demonstrací od roku 1989, tak jen jediná byla úspěšná, a to ta v roce 1989. Ostatní skončily v prázdnu. Včetně Děkujeme, odejděte! v roce 1999. (…) Žádná z nich nevedla ke změně vlády,“ prohlásil prezident.

„Když se někdo nechá překvapit a reaguje poněkud hystericky, je to jeho chyba,“ řekl prezident Zeman v narážce na odchod slovenského premiéra Roberta Fica z funkce. Ten na Slovensku podlehl tlaku demonstrantů a následně byl na premiérském postu nahrazen Peterem Pellegrinim.

O Černobylu

Během rozhovoru na Frekvenci 1 došlo i na otázku ohledně aktuálně populárního seriálu HBO o Černobylu. Moderátor prohlásil, že jedna z ruských televizních stanic se chystá natočit vlastní seriál o této události. V ruském seriálu se má zápletka točit okolo agenta CIA, který údajně bude mít prsty ve výbuchu elektrárny.

Na toto tvrzení zareagoval prezident tím, že se jedná o naprostý nesmysl a převyprávěl vlastní chápání události, podle něhož došlo k závažnému porušení bezpečnostních předpisů ze strany obsluhujícího personálu. Prezident také věnoval tvrdá slova na adresu CIA.

„CIA je tak neschopná organizace, že by ani toto nedokázala (zapříčinit explozi Černobylu – red.). Vzpomeňte si, jak říkala americké vládě, že v Iráku jsou zbraně hromadného ničení. Ale ony tam nebyly,“ řekl Zeman.

Informace ohledně exploze sovětské jaderné elektrárny prezident ve své době čerpal poslechem Hlasu Ameriky.

O křesťanské lásce lidovců

Během rozhovoru došlo i na opakované napadení Ladislava Jakla. Moderátor se tázal prezidenta, zdali si všiml, že během jednání na půdě poslanecké sněmovny o otázkách útoků na bývalého spolupracovníka prezidenta Václava Klause Ladislava Jakla se někteří poslanci lidovců této události posmívali.

„U lidovců známe jejich křesťanskou lásku, která končí upalováním,“ řekl Zeman na adresu dotčených politiků KDU-ČSL.

Zdroj: snews.com