Ruskému tankeru Mechanik Pogodin zakázali opouštět přístav ukrajinského Chersonu. Informuje o tom prohlášení operátora lodi, společnost V. F. Tanker.

Dříve ráno po uplynutí předcházejícího třídenního zákazu ukrajinská celnice bez vysvětlení odmítla vystavit náklad, který se nachází na lodi.

Kapitán přístavu oznámil nový zákaz na opouštění lodi přístavu s odkazem na článek 91. kodexu obchodního mořeplavectví a státní pohraniční služby Ukrajiny.

Ve zprávě společnosti V. F. Tanker je zdůrazněno, že v tomto případě nejsou porušení, která by mohla být důvodem pro toto rozhodnutí kapitána přístavu.

Uvádí se také, že kapitánovi tankeru nedali přečíst dopis pohraniční služby Ukrajiny. Od posádky lodě nic nežádali ani během připlutí do přístavu, ani během čtvrtého dne zadržení. Nebyly provedeny prověrky.

Ukrajinská vláda v pátek zablokovala tanker Mechanik Pogodin v přístavu Chersonu. Na palubě je posádka z 12 lidí, všichni jsou občané Ruska. Podle informací je důvodem pro zadržení zařazení majitele lodi na sankční seznam Kyjeva.

Zdroj: reuters.com