Rusko postavilo v Sýrii, podél hranic východní Evropy a až k polárnímu kruhu, prstenec protivzdušné obrany, která je schopna čelit aktivitě amerických vojáků. Píše o tom The Wall Street Journal. (Foto: Wikimedia)

The Wall Street Journal  tvrdí, že tento krok Moskvy donutil Washington k přiznání, že ztratil pozici nesporného vůdce ve vzduchu.

Protiletadlový raketový systém S-400, který je „nebezpečným a potenciálně smrtelným vzdušným štítem", se kromě jiného stal faktorem, který určuje další počínání USA a jejich spojenců v potenciálních ostrých bodech — v Pentagonu musí přešetřit strategii, když nebe v tom či onom regionu zakrývají ruské síly PVO.

Ve Washingtonu vyjadřují rovněž znepokojení nad tím, že Rusko prodává komplexy S-400 jiným zemím a rozšiřuje tím možnosti zadržování amerických ozbrojených sil.

V listopadu 2018 ředitel Federální služby pro vojensko-technickou spolupráci Dmitrij Šugajev řekl, že protiletadlové raketové komplexy S-400 předčí ve všech ukazatelích zahraniční varianty, které nabízejí jiné země na světovém trhu.

Podle jehlo slov nákup jinými státy takových systémů, jako je S-400, „zapadá nevyhnutelně do politického kontextu" a tím je „přístup na některé trhy pro naše moderní systémy PVO velkého doletu znemožněn".

S-400 je ruský protiletadlový raketový systém velkého a středního doletu.

Je určen k likvidaci všech současných a perspektivních vzdušných a kosmických útočných prostředků.

Byl zařazen do výzbroje v Rusku v roce 2007. Komplexy S-400 se dodávaly také do Číny, Turecka a Indie.