Ruské torpédoborce jsou mnohem větší než jejich západní analogy a tím je určována možnost použití na takové lodi atomové pohonné jednotky a velkého počtu systémů zbraní. (Foto: Sputnik)

Ruské torpédoborce jsou mnohem větší než jejich západní analogy a tím je určována možnost použití na takové lodi atomové pohonné jednotky a velkého počtu systémů zbraní. Atomová pohonná jednotka zabezpečuje takové lodi neomezené energetické zdroje, které umožňují bojové operace v libovolném bodu světového oceánu. Torpédoborec Liděr bude asi 200 metrů dlouhý, a bude mít nákladový výtlak kolem 15 tisíc tun. Svými rozměry a možnostmi to bude  spíše raketový křižník.

A mezitím bojové možnosti nové lodě mají být opravdu působivé. V univerzálních vertikálních odpalovacích zařízeních bude rozmístěno nejméně 60 raket různého typu – Kalibr, Onyx a Cirkon. Podobný arzenál umožní řešení jakýchkoliv bojových úkolů: útoky na skupiny lodí (mj. s letadlovými loděmi), zasažení pozemních cílů na vzdálenost až 2500 km, a v perspektivě i více. Loď bude také vybavena univerzálním dělostřeleckým systémem ráže 130 mm.  Příčina je v tom, že použití raket bývá často přebytečné a přesná střelba z kanónů může být efektivnější při plnění určitých úkolů – například při ostřelování pobřežních opevnění nebo za situace, kdy je třeba nepřátelskou loď nikoliv potopit, ale jen zastavit.

S-500 poprvé na lodích

Protivzdušnou a protiraketovou obranu lodě zajistí několik univerzálních odpalovacích zařízení námořní varianty protiletadlového raketového komplexu S-500. Mají až 128 protiletadlových střel. Podobný systém protivzdušné obrany se může stát „deštníkem“, který chrání před prakticky jakýmikoliv moderními útočnými prostředky – balistickými a hypersonickými raketami, obyčejnými raketami s plochou dráhou letu, a jakýmikoliv typy moderních letounů. Blízkou obrannou čáru zajistí několik námořních variant hybridních protiletadlových systémů Pancir.

Před torpédy a ponorkami mohou loď chránit jak protiponorkové střely, tak i několik komplexů torpédových zbraní typu Paket-NK. Podobná loď bude mít samozřejmě i vlastní vrtulník a bude nesporně vybavena všemi nezbytnými radioelektronickými systémy – pro zachycení, průzkum, ochranu a potlačení patřičných systémů potenciálního nepřítele.

Zkrátka, v případě objevení se podobné lodě se možnosti ruského vojenského námořnictva značně zvýší – je to totiž loď oceánské třídy určená k řešení všech úkolů právě v dalekém mořském pásmu. Mimochodem, může být také lídrem eskadry menších lodí vybavených raketovými komplexy Kalibr. Pod ochranou a za informačního zabezpečení takové lodě budou moci korvety a malé raketové lodě nynějšího ruského vojenského loďstva získat „druhý život“ a vyplout do oceánu. A to už bude nová strategická realita.

Zdroj: snews.com