Zatím se nemluví o odpojení Ruska od systému SWIFT, ale Rusko se připravuje na takovou situaci a zahájilo vývoj podobného systému, uvedl v rozhovoru pro Sputnik ředitel úřadu ekonomické spolupráce Ministerstva zahraničních věcí RF Dmitrij Biričevskij. (Facebook / SWIFT Community)

„Taková práce začala,“ uvedl, když odpovídal na otázku, jestli se v Rusku začalo pracovat na vytvoření alternativního systému.

„Zatím, jak to chápeme, se o tom nemluví, ale s ohledem k nepředvídatelné situaci se na to připravovat určitě musíme. Rusko se tím zabývá už dostatečně dlouho, protože je to objektivní nutnost,“ poznamenal Biričevskij.

SWIFT je mezinárodní mezibankovní systém předávání informací a plateb, ke kterému je připojeno přes 11 tisíc největších organizací téměř ze všech zemí světa. V médiích se pravidelně objevují informace, že Rusko může být od systému odpojeno kvůli sankcím Západu.

Ale odpojení Ruska od SWIFT není tak jednoduché. Podle Vysokého představitele Unie pro zahraniční a bezpečnostní politiku Josepa Borrella je SWIFT mezinárodní soukromou organizací, proto Evropská unie nemá kompetence k odpojení Ruska.

Rusko v reakci na rizika možného odpojení ruských bank od SWIFT vytvořilo svůj systém předávání finančních zpráv. Podle posledních informací je k němu připojeno již 23 zahraničních účastníků z Arménie, Běloruska, Kazachstánu, Kyrgyzstánu, Německa a Švýcarska.