Euroúředníci ženou konkurenty mainstreamu do samizdatu. (Foto: Flickr)

Takto reagoval český europoslanec Jan Zahradil (ODS) na iniciativu eurokomisařky Věry Jourové, jak očistit internet od lží a dezinformací. Zahradilovi to připomíná praktiky minulého režimu.

V rozhovoru pro zpravodajský server Aktuálně.cz Jourová promluvila o svém návrhu kodexu proti dezinformacím, jenž představuje soubor pravidel, která mají pomoci očistit internet od lží a smyšlených zpráv.

Kodex je primárně určen velkým digitálním platformám, jež mají dosah k více než deseti procentům občanů EU. Jedná se tedy především o Facebook, Google, Twitter nebo Instagram.

Komise chce oslovit i menší hráče, včetně českého Seznamu či TikToku. Ačkoli se jedná o dobrovolnou iniciativu, v roce 2023 vstoupí v platnost nařízení o digitálních službách, která předpokládá sankce proti internetovým platformám, jež neučiní opatření proti dezinformacím.

Zahradil však blahým úmyslům Komise nevěří a je toho názoru, že se jedná o pokus vyčistit mediální trh od konkurence. Dále poukázal na to, že alternativní média přejdou do moderní podoby samizdatu, s čímž mají členové bývalého východního bloku zkušenosti.

„Tento špatně skrývaný boj za ‚vyčištění‘ mediálního trhu od konkurence oficiálního mainstreamu nemohou euroúředníci typu Jourové vyhrát. Maximálně naženou část titulů do on-line undergroundu a ‚samizdatu‘. To zejména Východ EU už dobře zná, tak si poradí,“ reagoval na iniciativu Jourové Zahradil na svém Twitteru.

Vůči Jourové se kriticky vyjádřil i mluvčí českého prezidenta Jiří Ovčáček. Podle něj se jedná o „totalitu zabalenou to hedvábných slov“.

„Mocní tohoto světa se prostě panicky bojí svobodné vůle občanů. Na Západě i na Východě,“ napsal.

Připomeňme, že Kancelář prezidenta republiky dříve označila několik českých médií, včetně týdeníku Respekt, serveru Seznam Zprávy, blogu Deník N, redakcí 168 hodin a Reportéři ČT, za dezinformační platformy, a to s odkazem na iniciativy Evropské komise. Jourová se však proti tomuto postupu ohradila.

„Prohlášení Kanceláře prezidenta s odkazem na Evropskou komisi je úplně mimo koncept kodexu. My naopak říkáme, že je potřeba podporovat nezávislá média, a mezi ně určitě patří tou deklarací dotčené tituly, plus veřejnoprávní média jako Česká televize. Ze strany orgánů veřejné moci je naprosto nepřijatelné, aby se takto postavily k poskytování veřejných informací,“ řekla eurokomisařka v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Zdroj: snews.com