Na Ministerstvu obrany RF potvrdili informaci, že USA zadržely ruský vojenský konvoj v Sýrii, a to před 14 měsíci v Manbidži. Uvádí se však, že šlo o názorný příklad efektivní spolupráce armády obou zemí v Sýrii. (Foto: Youtube)

Daný resort okomentoval prohlášení řady amerických představitelů o „zadržení“ ruského vojenského konvoje, který se pohyboval směrem k městu Manbidž. K události mělo dojít před více než rokem. Na jednom z briefingů to novinářům prozradil zvláštní zástupce USA pro Sýrii James Jeffrey.

„V současné době panují mezi ozbrojenými silami Ruské federace a Spojených států amerických v Sýrii naprosto normální a profesionální vztahy. Víme, kde jsou americké jednotky a americká strana je zase obeznámena s tím, kde působí ruští vojáci. Vzniklé případy nekoordinovaných akcí v místech střetu jsou operativně řešeny stávajícími dekonfliktními kanály,“ uvedlo ministerstvo obrany.

Resort rovněž upřesnil, že k události došlo asi před 14 měsíci v oblasti syrského města Manbidž, „které se v té době nacházelo pod trojitou kontrolou: tzv. protiteroristické koalice vedené USA, kurdských jednotek a syrských vládních sil“.

„Během tohoto období musely všechny strany na daném území neustále koordinovat své kroky, aby se předešlo konfliktním situacím. Případ, který zmínil americký zástupce, je tedy jasným příkladem efektivnosti stávajících komunikačních kanálů mezi armádami obou zemí v Sýrii,“ dodal resort obrany.

Na ministerstvu následně dodali, že „umělé zhoršování situace, týkající se plnění hlídkových úkolů, ze strany některých členů Pentagonu nepomáhá stabilizovat situaci. Spíše brání vojákům, aby pokračovali ve své práci.