Spojené státy se pokoušejí využít ISIS ke zničení každé vlády v regionu, včetně Sýrie a Iráku, a zároveň se pokoušejí do toho vtáhnout i Írán, uvedla v rozhovoru pro RT výzkumnice a odbornice na Írán Soraya Sepaphour-Ulrich. [quote align="center" color="#999999"] RT: Proč si myslíte, že Írán nechce spolupracovat s USA v boji proti ISIS?


Soraya Sepaphour: Myslím si, že Írán si je dobře vědom toho, co bude na konci hry Spojených států. U Ameriky vypozorovali opakování stejného vzoru. A jsou si dobře vědomi toho, že to skutečně není boj proti skupině teroristů – vytvořených Američany samými a jejich spojenci – ale je to skutečně okupaci oblasti Perského zálivu. Jejich cílem je zbavit Asada moci a okupovat Irák, a pak lze podniknout ofenzívu vůči Teheránu. Takže Teherán chápe výhrůžky těchto teroristických skupin, které se nazývají ISIL nebo aktuální ISIS. V první řadě chápou, že bez amerických i saúdských peněz a amerického výcviku by tu nemohli existovat.

RT: Spojené státy říkají, že pro Írán „ zůstávají dveře otevřené , ale zároveň ho odmítají přizvat na setkání špičkových diplomatů, kteří diskutují o tom, jak se vypořádat s islamisty. Proč je to tak?

Soraya Sepaphour: Myslím si, že je velmi těžké uvěřit čemukoliv, co Amerika říká. Původně jsem si myslela, že Spojené státy hledaly podporu v Iráku, aby vyřešily problém se skupinou a Írán nemá zájem pomoci Američanům vojensky. Myslím si, že to bylo řečeno Iráčany a Syřany. Ale nemyslím si, že Írán se zajímá o připojení k vojenské operaci, zpravodajské operaci nebo jinému druhu operace s USA. A nemyslím si, že je to velmi vhodné pro supervelmoc, pro Spojené státy, když se do světa vysílá, že byly odmítnuty Íránem. Takže si myslím, že se snažili překrucovat a předstírají, že Írán je nezvaný. Mám pocit, že Amerika by do toho velmi ráda zatáhla i Írán. Celým smyslem je využitím teroristů oslabit každý stát v regionu. Je to obvyklá americká taktika, vždy to fungovalo. Myslím si, že Írán je příliš bystrý nato, aby se dal do toho vtáhnout.

RT: Západ pokračuje v podpoře syrské opoziční skupiny – navzdory zprávám o vazbách mezi rebely a Islámskou státem. Není to nebezpečná politika?

Soraya Sepaphour: Je, a je to skutečně nesmyslné z každého logického hlediska, z hlediska lidí, kteří žádají stabilitu a mír. Ale tato skupina dělá přesně to, co Amerika chce, aby dělala. Ničí každou vládu, syrskou vládu, iráckou vládu, oslabují jejich. Současně dávají Američanům záminku k intervenci. Falešný příběh z minulého roku o útoku chemickými zbraněmi vládou Asada nefungoval. Americký lid nesouhlasí s další válkou. Ale, když prezentují států následně americký lid více souhlasí s válkou. To je to, co skutečně chce Amerika: aby americký lid souhlasil, aby se mohla vést další válka. Za tímto účelem se chystají ještě více vyzbrojit rebely a ve stejnou dobu přicházejí zvěsti, že Amerika provádí špionáž Asadové vlády. A doufám, že každý národ je dost chytrý, aby odolal pokušení dát se do toho vtáhnout.[/quote]

[quote align="center" color="#999999"]

  • Vážení a milí čtenáři, děkujeme, že podporujete činnost nezávislého magazínu Vědomí
  • [/quote]

    Zdroj: rt.com