Aaron Russo byl americký režisér, filmový producent, podnikatel v zábavním průmyslu a politický aktivista. (Foto: Flickr)

Russo za svou práci obdržel několik cen, jakými jsou Grammy, Emmy a filmy které produkoval byly celkem 6 krát nominované na Oscara a 7 krát na Zlatý glóbus – z nich 3 krát tuto cenu získali. 

V 90. letech se dostal do potíží s IRS (americká obdoba finančního úřadu) a musel doplatit 2 miliony dolarů. V roce 2006 napsal, režíroval a produkoval dokument America: From Freedom to Fascism (Amerika: od svobody k fašismu), který byl jeho odpovědí na problémy s IRS.

O politiku se Russo začal zajímat na počátku 90. let. Profiloval se jako liberál s velkou vazbou na principy dané ústavou. Postavil se např. proti vedení boje proti drogám, zavádění ID karet i proti nadnárodním obchodním organizacím jako je NAFTA.

V roce 2002 chtěl kandidovat na guvernéra, ale po pozitivním nálezu rakoviny svou nominaci stáhl. Jeho přátelům byl republikán a kongresman Ron Paul, který mu krátce poté, co se rozhodl kandidovat na prezidenta, vyslovil jeho plnou podporu.

Svůj boj s rakovinou močového měchýře prohrál v Cedars-Sinai, lékařském centru v Los Angeles, ve věku 64 let. Krátce před smrtí v roce 2007 založil internetovou stránku RestoreTheRepublic.com na splnění jeho politických ambicí v jeho finálním filmu.

Russo uvedl, že jeho cílem bylo „vyzkoušet a dostat slovo, aby veřejnost věděla o tom, co se děje v Americe – a dát jim příležitost pokusit se něco změnit.“


Na fotce s Nicolasem Rockefellerem…

O náhledu světa rodiny Rockefellerů a předpovědi 11. září na kameru tehdy promluvil Aaron Russo: