Americká CNN oznámila, že podle výsledků nejnovějšího výzkumu působí rasová segregace v Spojených státech obrovské ekonomické ztráty, každoroční ztráty činí miliardy amerických dolarů. (Foto: Flickr)

Mezinárodní ratingová agentura Moody’s uvedla, že výzkumná zpráva uveřejněná na začátku tohoto měsíce analyzuje makroekonomický vliv rasové segregace v amerických sídlištích, podle zprávy „omezují americký potenciál zakořeněné rasové předsudky a segregace“.

„Rasová segregace a předsudky způsobují ztráty pro všechny Američany,” řekl Mark Zandi, hlavní ekonom Moody’s.

Podle odhadu, pokud by rasově geografické složení všech sídlišť ve Spojených státech bylo v souladu se sídlišti na nejvyšší úrovni integrace ve Spojených státech, mohlo by se tempo růstu amerického HDP v budoucích 10 let zvýšit z 2,4 % na 2,7 %.

Podle zprávy ztratily Spojené státy v uplynulých 20 letech už 1600 miliard amerických dolarů v důsledku rozdílů v oblasti chudoby a bohatství a rozdílů v oblastech školství, ubytování, a investic mezi různými etnickými skupinami.

Sheryll Cashin, profesorka práv Univerzity Georgetown, uvedla, že některá americká města už upadla do „značného modelu rasové segregace“.

„Záměrně budujeme bohatá místa pro bílé a záměrně koncentrujeme chudé jinde.“

Domnívá se, že se jedná o strukturální problém, který záměrně způsobily politiky.

„Takzvaný Americký sen se v podstatě hodí pouze lidem, kteří mají schopnost koupit a mohou vstupovat do regionů s víc příležitostmi“.

Zdroj: cnn.com