Mandát rozdělil zemi a mnoho občanů proti němu protestovalo. Rakousko má jednu z nejnižších proočkovaností v EU. (Foto: Flickr)

Rakousko ruší již pozastavený mandát k očkování vakcínou COVID-19, uvedl ve čtvrtek ministr zdravotnictví Johannes Rauch.

„Jako vláda jsme se rozhodli zrušit mandát k očkování,“ řekl Rauch na tiskové konferenci. „Život s COVIDem znamená, že předložíme komplexní balíček opatření, a to dnes znamená zrušení povinného očkování.“

„Kvůli povinnému očkování se nikdo nenechá očkovat,“ dodal.

Lidé museli být k očkování přesvědčeni, vysvětlil Rauch. „A toho můžeme dosáhnout pouze tehdy, když to bude na dobrovolné bázi.“

Původně se plánovalo, že těm, kteří odmítnou očkování, bude od 15. března hrozit pokuta až do výše 3 600 eur (3 780 USD). Začátkem března však bylo jen málo známek toho, že by lidé na možné finanční postihy reagovali, a zákon byl pozastaven.

Ve středu dostalo první dávku vakcíny proti koronaviru jen 140 lidí v celém Rakousku.

V únoru rakouský prezident Alexander Van der Bellen podepsal zákon, který nařizuje všem způsobilým dospělým osobám starším 18 let v zemi nechat se očkovat proti COVID-19.

Tento krok vyvolal ostré protesty, zčásti namířené proti lékařům, z nichž některým bylo vyhrožováno smrtí.

Minulý měsíc Rakousko oznámilo, že od mandátu nosit roušku upouští, ačkoli ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že se k němu může vrátit později v průběhu roku.

Přibližně 62,4 % obyvatel Rakouska je očkováno dvakrát. Na koronavirus v Rakousku zemřelo více než 20 000 lidí.

Zdroj: dw.com