Rakousko se v pondělí rozhodlo, že výrazně zpřísní režim na hranicích s Itálií a bude na nich zastavovat lidi, u kterých je podezření na přítomnost koronavirus. (Foto: Health.mil)

Jde zejména o hraniční přechod brennerským průsmyk, protože ten leží nedaleko severoitalských oblastí, v nichž propukla nákaza. Itálie přes víkend hlásilo už 229 nakažených a šest úmrtí.

Jak v pondělí po jednání akčního týmu rakouské vlády na boj proti koronavirus oznámil rakouský kancléř Sebastian Kurz, v případě, že se objeví podezření na koronavirus u konkrétních lidí směřujících do země z Itálie, pohraničníci jejich "okamžitě zastaví, tak, jak se to stalo i včera večer ".

Kurz mluvil o zastavení vlaku z italských Benátek do německého Mnichova, který v neděli večer zastavili ještě na italské straně hranice, protože mezi přibližně 300 cestujícími byli i dva s podezřením na koronavirus. Teprve když testy po dvou hodinách podezření nepotvrdily, vlak mohl pokračovat dál.

Propuknutí nákazy na severu Itálie začal víkendu politicky zneužívat bývalý italský ministr vnitra Matteo Salvini, který ho dal do souvislosti s migrací.

"Vláda koronavirus podcenila. Je nezodpovědné povolovat příchod migrantů z Afriky, kde byl tento virus potvrzen," prohlásil Salvini, pro kterého je odpor proti migraci hlavní politickou tématem.

Skutečnost je přitom taková, že v Africe je dosud jen jeden potvrzený případ nákazy koronavirus, konkrétně v Egyptě, a úmrtí žádné.

Zdroj:  theguardian.com