V poslední době se v rakouských médiích opakovaně objevují varování před výpadkem proudu. Nové zprávy přicházejí téměř každý den. Po posledním varování ministra vnitra přichází také varování ministerstva obrany. (Foto: Facebook)

Na Facebooku rakouské ozbrojené síly otevřeně upozorňují na možný celoevropský výpadek. Obavy z blížícího se celoevropského kolapsu vysvětlil v rozhovoru odborník na „blackout“ Herbert Saurugg.

Podle ozbrojených sil je rozsáhlý výpadek dodávek elektřiny, infrastruktury a energie reálným, ale podceňovaným nebezpečím. Krátký film (viz níže) ukazuje třídenní scénář možné nadcházející události.

Každá rodina by si měla udělat zásoby trvanlivých potravin alespoň na 14 dní. Nezapomeňte na 3 litry vody na den na člena domácnosti a léky. Ozbrojené síly se na takovou situaci začaly připravovat včas. Je důležité udržovat komunikaci tak, aby komunikační linky fungovaly i bez elektřiny.

Bez elektřiny jsou okamžitě přerušeny dodávky vody a paliva. Ozbrojené síly jsou vybaveny nouzovými generátory. Skutečnost, že více než 80 % těchto generátorů selhalo během 12 hodin během vojenského cvičení v roce 2020, je však oprávněným důvodem k obavám. Nezbývá než doufat, že se toto období o několik dní prodlouží. Z filmu není jasné, kolik jednotek ozbrojených sil má armáda k dispozici.

Film však upozorňuje i na další nebezpečný scénář. Z hlubokomrazícího zařízení mohou po poruše chlazení unikat nebezpečné látky. Ozbrojené síly by proto měly posílit řady hasičů. Ale nejen to. Kromě výpadku veškerého zásobování potravinami, čerpacích stanic a obchodů má výpadek proudu samozřejmě vliv i na bezpečnost bank. V takovém případě by ozbrojené síly měly rychle poskytnout policii posily k ochraně kritické infrastruktury.

Herbert Saurugg v rozhovoru vysvětluje, že v případě celoevropského výpadku bude trvat nejméně týden, než se distribuce obnoví. Po tomto týdnu však nebude zásobování potravinami obnoveno okamžitě. Bez elektřiny totiž selžou všechny telekomunikace. Podle Saurugga potrvá minimálně další týden, než bude systém opět v provozu.

Doporučuje proto, aby si obyvatelé vytvořili potřebné zásoby potravin alespoň na dva týdny. Nejdůležitější je soběstačnost. V tomto případě budete odkázáni sami na sebe.

Zdroj: zemavek.sk