Podle agentury AP, která se odvolává na tři nejmenované americké představitele, mohla být raketa, která zasáhla Polsko, vypálena ukrajinskými silami na přilétající ruskou raketu. (Foto: Twitter)

V souvislosti se zmatkem, který vyvolala blesková série ruských náletů za nedalekou hranicí na Ukrajině, zůstaly kolem okolností odpálení rakety [K]ádné otázky větší než to, kdo ji odpálil. Rusko jakoukoli účast na výbuchu v Polsku popřelo.

Tři američtí představitelé uvedli, že předběžné odhady naznačují, že raketu vypálily ukrajinské síly na přilétající ruskou v rámci úterní drtivé salvy proti ukrajinské elektrické infrastruktuře. Úředníci hovořili pod podmínkou anonymity, protože nebyli oprávněni o této záležitosti veřejně hovořit. – AP

Agentura Associated Press rovněž upozorňuje, že výše uvedené hodnocení, kromě komentáře prezidenta Bidena, že je „nepravděpodobné“, že raketa byla vypálena z Ruska, je v rozporu s dřívějšími úterními informacemi vysokého představitele amerických zpravodajských služeb, který agentuře AP řekl, „že ruské rakety překročily hranice Polska“.

Tolik k tomu, že Rusko málem rozpoutalo třetí světovou válku (i když pod falešnou vlajkou). Jak jsme již dříve poznamenali (viz níže), dokonce i proukrajinské účty zaznamenaly, že SAM S-300, který spadl v Polsku, byl ukrajinský. A i když Biden nikdy nepřizná, že Ukrajina málem začala válku s Polskem (jakkoli by si deep state prostřednictvím svých konexí v AP nebo ukrajinský prezident přáli, aby vina padla na Rusko), před chvílí Biden výslovně řekl, že na základě předběžných informací je „nepravděpodobné“, že raketový úder v Polsku pocházel z Ruska. Ups.

„Existuje spousta informací, které to zpochybňují. Nechci to říkat, dokud to úplně nevyšetříme. Je nepravděpodobné, že by podle [sic] trajektorie byla vystřelena z Ruska. Ale uvidíme.“

Pokud tedy nebyl vystřelen z Ruska, odkud byl vystřelen?

Zde jsou nejdůležitější momenty z Bidenova brífinku:

  • Říká, že informoval členy NATO a G7 o svých rozhovorech s Polskem.
  • Lídři se dohodli, že podpoří investování, aby se zjistilo, co se přesně stalo.
  • Lídři poté určí další kroky poté, co zjistí, co se stalo
  • Rusko nadále stupňuje své útoky na Ukrajině
  • Existují předběžné informace, které zpochybňují, zda byl incident v Polsku způsoben raketou vypálenou z Ruska
  • Na základě trajektorie je nepravděpodobné, že by raketa byla vypálena z Ruska.

Polský prezident Andrzej Duda se snaží uklidnit veřejnost a vydal prohlášení, že zatím neexistují žádné jednoznačné důkazy o tom, kdo vypálil raketu, která dopadla do Polska. Uvedl však, že byl zaveden stav zvýšené pohotovosti pro všechny polské služby, včetně policie, hasičů a pohraniční stráže, jak uvádějí přelomové mezinárodní zprávy.

Duda dále uvedl, že armáda zvyšuje monitorování národního vzdušného prostoru, protože vyšetřovatelé stále pracují na zjištění příčin výbuchu. Vyzval všechny Poláky, aby zůstali. Dodal, že „nic nenasvědčuje tomu, že by se dnešní incident opakoval“.

Zdroj: zerohedge.com