Provozovatel japonské elektrárny Tokyo Electric Power Company (TEPCO) v květnu zkoumal černého kamenáče a zjistil, že obsahuje množství radioaktivního cesia, které 180krát překračuje japonský regulační limit. (Foto: Flickr)

Radioaktivní ryba byla ulovena v blízkosti odtokových kanálů v elektrárně TEPCO, kde se v březnu 2011 při tsunami roztavily tři jaderné reaktory. Do oblasti, kde byla ryba ulovena, přitéká dešťová voda z oblastí v blízkosti reaktorů.

Tento alarmující nález znovu vyvolal obavy ohledně plánů společnosti TEPCO, která chce do srpna začít vypouštět 1,3 milionu tun vyčištěné odpadní vody z bývalé jaderné elektrárny Fukušima Daiiči.

Zpráva z 23. července ukázala, že problém stále není vyřešen, což vyvolalo otázky, jak nebezpečné jsou plány společnosti pro veřejnost.

Zdravotní rizika spojená s radioaktivním cesiem

Radioaktivní cesium bylo zjištěno v povrchových vodách a různých druzích potravin, například v mateřském a pasterizovaném mléce. Množství radioaktivního cesia v potravinách a mléce závisí na několika faktorech.

Nejdůležitějším faktorem je to, zda v nedávné době došlo k radioaktivnímu spadu z jaderného výbuchu, jako je například test zbraní nebo havárie v jaderné elektrárně.

V závislosti na míře expozice může cesium způsobit průjem, krvácení, nevolnost, zvracení, kóma a smrt.

Odpadní vody společnosti TEPCO se po tsunami mísí s dešťovou a podzemní vodou. Společnost přiznala, že ryby v blízkosti kanalizačních výpustí nejsou bezpečné ke konzumaci, protože v sedimentech mořského dna v této oblasti byla naměřena koncentrace cesia vyšší než 100 000 becquerelů na kilogram (Bq/kg). Maximální povolená úroveň je přitom pouze 100 Bq/kg.

Úředník společnosti TEPCO vysvětlil, že společnost od roku 2012 pravidelně odstraňuje ryby z vnitřku přístavu, protože kontaminovaná voda se do přístavu jaderné elektrárny Fukušima Daiiči dostala bezprostředně po havárii.

V lednu 2022 byla u ryby ulovené v blízkosti Fukušimy zjištěna vysoká úroveň radiace. Úřady uvedly, že ryba unikla z odtokového kanálu.

V návaznosti na tuto zprávu byly okamžitě pozastaveny dodávky černého kamenáče uloveného u pobřeží prefektury Fukušima. V době psaní tohoto článku ještě nebyly obnoveny.

V období od května 2022 do května 2023 bylo v přístavu společnosti TEPCO vyloveno více než 40 ryb s obsahem cesia přesahujícím povolený limit. Nejméně 90 % ryb pocházelo z vnitřního vlnolamu, kam proudí voda z oblasti kolem roztavených reaktorů společnosti TEPCO.

Vypouštění odpadních vod schváleno

Japonský Úřad pro jadernou regulaci (NRA) i Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) při OSN schválily plán společnosti TEPCO na vypouštění odpadních vod do Tichého oceánu. Společnost tvrdí, že tento krok je nezbytný k „zajištění prostoru pro vyřazení elektrárny z provozu“.

Tento proces by však trval desítky let a využíval by pokročilý systém zpracování kapalin (Advanced Liquid Processing System, ALPS). Již dříve v červenci MAAE uvedla, že plán bude mít „zanedbatelný radiologický dopad“ na lidi a životní prostředí.

Paul Dorfman z irského Poradního výboru pro radiologickou ochranu varoval, že zprávy podobné té o kontaminovaných skalních rybách pravděpodobně ještě zdaleka nejsou u konce.

Společnosti, které věří a předstírají, že určité věci nejsou škodlivé, protože je to výhodné, „doslova zabíjejí planetu“, uvedla Celine-Marie Pascaleová, socioložka z Americké univerzity. Dodala, že ve většině případů zájmy společností „triumfují na globální úkor“.

Mezitím úředníci v Hongkongu prohlásili, že zakážou dovoz potravin z deseti prefektur v Japonsku, pokud se v srpnu uvolnění posune dál. Někteří čínští velkoobchodníci již přestali přijímat dovoz mořských plodů z Japonska.

Kromě obav z cesia společnost TEPCO připustila, že systém ALPS, který plánuje použít, nemusí stačit k odstranění izotopů, jako je kobalt, plutonium, ruthenium a stroncium. Systém také není schopen odstranit tritium, radioaktivní izotop vodíku.

V červnu Masanobu Sakamoto, prezident JF Zengyoren, Japonské rybářské družstvo, uvedl, že skupina nepodporuje postoj japonské vlády, že „uvolnění do oceánu je jediným řešením“.

Podívejte se na níže uvedené video, kde najdete zprávu IEAA o údajně bezpečném vypouštění vody z Fukušimy.

Zdroj: naturalnews.com