Těžařský gigant Rio Tinto nějakým způsobem ztratil radioaktivní kapsli s cesiem-137 během přepravy na 1 400 km dlouhém úseku dálnice v západní Austrálii, informovala agentura Bloomberg. (Foto: Twitter / RIO)

„Bereme tento incident velmi vážně … a uznáváme, že je zjevně velmi znepokojivý, a omlouváme se za znepokojení, které způsobil v západoaustralské komunitě,“ uvedl v nedělním prohlášení šéf divize železné rudy společnosti Rio Tinto Simon Trott.

Minulý pátek vyhlásilo ministerstvo hasičů a záchranných služeb WA pro některé části Západní Austrálie radiační pohotovost.

V částech regionů Pilbara, Midwest Gascoyne, Goldfields-Midlands a Perth Metropolitan existuje riziko radioaktivních látek.

Během přepravy ze severu Newmanu na severovýchodní předměstí Perthu se ztratila kapsle obsahující radioaktivní látku. Látka se používá v měřidlech při důlních pracích.

Radioaktivní látka se používá v zařízeních na měření hustoty železné rudy. Zde je mapa míst, kde se radioaktivní kapsle ztratila.

Záchranná služba uvedla, že každý, kdo se dostane do kontaktu s cesiem-137, může utrpět „radiační popáleniny nebo nemoc z ozáření“. Zveřejnily také obrázek kapsle.

Záchranné služby uvedly, že „měřidlo bylo vybaleno ke kontrole. Po otevření balíčku bylo zjištěno, že měřidlo je rozbité, chybí jeden ze čtyř upevňovacích šroubů a chybí také samotný zdroj a všechny šrouby na měřidle.“

… a jakým způsobem césium-137 během přepravy zmizelo, zůstává záhadou.

Zdroj: bloomberg.com