Ruský prezident Vladimir Putin nazval incident v Kerčském průlivu za nečistou hru na zvýšení napětí s cílem potlačení politických oponentů současné kyjevské vlády, tento incident má příznaky předem připravené provokace, je to záminka k zavedení vojenského stavu na Ukrajině.

Putin vysvětlil, že jak se ukázalo, mezi členy posádky ukrajinských lodí, které narušily hranice Ruska, se nacházeli dva důstojníci bezpečnostních složek Ukrajiny, kteří fakticky řídili tuto zvláštní operaci.

„Přiznali, že jsou úředníky Služby bezpečnosti Ukrajiny. Existují jasné náznaky provokace připravené předem, která byla zaměřená právě na to, aby ji využili jako záminku k zavedení válečného stavu v zemi," řekl Putin na fóru „Rusko volá" o nedávném incidentu v Kerčském průlivu.

Ruský prezident zdůraznil, že to nemá nic společného s pokusy regulace vztahů mezi Ruskem a Ukrajinou.

„Jedná se o hru na zostření, je to nečistá hra uvnitř země s cílem potlačení svých politických oponentů," dodal Putin.

V neděli tři ukrajinské vojenské lodě vpluly do dočasně uzavřených ruských vod a několik hodin tam vykonávaly nebezpečné manévry, přičemž nereagovaly na požadavky ruských člunů a lodí, které je doprovázely. Nakonec bylo přijato rozhodnutí o použití zbraní. Všechny tři lodě byly zadrženy.