Spojené státy bojují proti plynovodu Severní proud 2, i když je pro Evropu prospěšný. Na Arktickém fóru to prohlásil ruský prezident Vladimir Putin.

„No, vezměte si „Severní proud 2“, naši američtí přátelé proti němu bojují, ale pro evropské partnery je jednoznačně prospěšný. Ne, nestavte ho (říkají Spojené státy EU, pozn. red.). Je těžké pracovat s Evropskou unií, je tam hodně zemí a téměř vše je přijímáno konsenzem. My s Tureckem jsme již vybudovali Turecký proud na dně Černého moře. Turecký proud bude fungovat už na konci letošního roku a my se s Evropany stále nemůžeme dohodnout,“ uvedl Putin během diskuse na plenárním zasedání Arktického fóra.

„Stejně tak protestovali naši američtí partneři i v šedesátých letech. Projekt „plynového potrubí“ jsme dělali se Spolkovou republikou Německo a bylo to totéž. To stejné se dělo i u Severního proudu 1. Kdyby nebylo Severního proudu 1, co by se teď dělo s mezinárodním energetickým průmyslem? Mohu vám říci, že by ceny byly ještě vyšší, než jsou dnes,“ dodal prezident RF.

Prezident Ruska navíc zdůraznil, že za tržních podmínek není možné kupovat zboží o 30 % dražší.

Projekt Severní proud 2 předpokládá výstavbu dvou potrubí plynovodu o celkové kapacitě 55 miliard kubíků plynu ročně od pobřeží Ruska přes Baltské moře do Německa. Plynovod by měl být položen do konce letošního roku.