Rusko dříve muselo být v roli dohánějících ve vývoji nových typů zbraní, ale nyní má tato země poprvé nejmodernější typy zbraní, mnohonásobně lepší než v jiných zemích, prohlásil ruský prezident Vladimir Putin. (Foto: Wikimedia)

Prezident Vladimir Putin prozradil jméno autora hypersonické bojové hlavice Avangard – konstruktéra raket, raketové techniky a kosmické technologie Herberta Jefremova. V Den výrobců zbraní se s ním prezident setkal pomocí videospojení a sdělil mu, že podepsal rozhodnutí o tom, že bude vyznamenán Řádem sv. Ondřeje Prvořečeného.

„Odstoupení Spojených států amerických od Smlouvy o protiraketové obraně v roce 2002 donutilo Rusko zahájit vývoj hypersonických zbraní. Tyto zbraně jsme museli vytvořit jako reakci na americké nasazení strategického systému protiraketové obrany, který by byl v budoucnu schopen prakticky neutralizovat a vynulovat veškerý náš jaderný potenciál,“ řekl Herbertem Jefremovovi v režimu videokonference.

V Rusku informovali o přípravách na letové zkoušky rakety Sarmat a chystaných opatřeních na podporu obranného průmyslu
Putin dodal, že díky Jefremovovi a jeho kolegům se tak nestalo.

„Nejednou jsem hovořil o tom, že po celá desetiletí jsme neustále museli být v roli dohánějících, Vy to velmi dobře víte. Týkalo se to atomových, jaderných zbraní, strategického letectví dlouhého doletu a mezikontinentální raketové techniky, to znamená toho, co odborníci nazývají prostředky dodávky,“ řekl Putin v sobotu během online setkání s raketovým inženýrem Herbertem Jefremovem.

Prezident uvedl, že to vždy přivádělo zemi do velmi obtížné, a dokonce nebezpečné situace. „Skutečně byly chvíle, kdy nám vyhrožovali, ale my jsme neměli čím odpovědět,“ řekl prezident. To bylo podle jeho slov jasným a nebezpečným narušením strategické rovnováhy.

„A nyní, poprvé v naší moderní historii, Rusko vlastní nejmodernější typy zbraní, které jsou mnohokrát lepší v síle, výkonu, rychlosti, což je velmi důležité, v přesnosti než všechno to, co existovalo a dnes existuje. Nikdo na světě takové zbraně nemá. Každopádně zatím ne,“ zdůraznil Putin.

Jefremov je čestným generálním konstruktérem NPO Mašinostrojenija, raketovým inženýrem a profesorem na Moskevské státní technické univerzitě N. E. Baumana.

Podílel se na vytváření protilodních raketových systémů Progress, Malachit, Vulkan, Onyx, námořní rakety s plochou dráhou letu Jachont, bezpilotních vesmírných stanic Almaz a Almaz-1, nosné rakety Strela, malých kosmických přístrojů Kondor-E a Ruslan, stejně jako mnoha dalších druhů zbraní.

Zdroj: snews.com