Australský televizní kanál ABC zveřejnil příběh Ethana Tillinga, bývalého neonacisty, který se zúčastnil konfliktu na východě Ukrajiny. Bojoval na straně ukrajinské armády proti domobraně.

Tilling, který byl na frontové linii dva měsíce, prohlásil pro ABC, že se mu tam nedostalo toho, co od tohoto konfliktu očekával.

"23letý bývalý voják je jeden ze dvou bývalých australských vojáků, kteří, jak se podařilo zjistit ABC, se připojili k tisícům ultranacionalistů, kteří se scházeli z celého světa ve východoukrajinském Donbasu k tomu, aby vzali zbraně do rukou," píší autoři reportáže.

Tilling, podle jejich informací, snil o tom stát se vojákem a myslel si, účast ve vojenském konfliktu je "obřadem zasvěcení" pro muže.
Tilling se inspiroval videem o Gruzínské legii, kde na straně ukrajinské armády bojovali mnozí zahraniční ozbrojenci včetně Američanů.

Australan vypověděl, jak probíhala jeho krátká služba v Gruzínské legii.

"Byla to hlavně zákopová válka ve stylu první světové války, a to jsem nečekal," prohlásil.

Podle jeho slov byla uniforma žoldnéřů nevhodná pro nízké teploty. Kromě toho neměli dost vody a jídla. Museli jíst pouze "chléb a pečivo bez chuti". "V těch zákopech jsem zhubl devět kilogramů. A psychologický stav nebyl stabilní," řekl Tilling.

Také si stěžoval na disciplínu spolubojovníků, kteří často pili alkohol a občas požívali narkotika.

"K tomu všemu po nocích chodili se zapnutými svítilnami, po nocích zpívali a nastavovali nabité zbraně na členy svého týmu," řekl Australan.

Velitel Gruzínské legie prohlásil, že Tilling odešel poté, co praporu hrozil velký nedostatek vody a potravin.

Tilling hájí právo Australanů na účast v kofliktech, jež probíhají daleko. Vyzývá ale lidi, kteří smýšlejí podobně jako on, aby si tento krok pořádně rozmysleli.

V únoru tohoto roku byla u Tillinga policie poté, co si jeho sousedé stěžovali na výstřely ze zbraní. Rovněž byl vyslechnut kvůli své účasti v ukrajinském konfliktu policejním orgánem bojujícím s terorismem.

Zdroj:  abc.net.au