Ruský prezident Vladimir Putin se dnes zúčastnil rozšířeného zasedání rady Ministerstva zahraničních věcí RF a s diplomaty projednal aktuální otázky realizace zahraničního kurzu Ruska. (Foto: Flickr)

Podle Putina bombardéry překonaly „červenou čáru“. Ohledně situace na polsko-běloruské hranici ruský prezident obvinil EU z tlaku na Bělorusko.

Na začátku svého vystoupení Vladimir Putin zdůraznil, že Rusko je mírumilovný stát a je odhodláno k partnerským vztahům s ostatními zeměmi. Zdůraznil, že Koncepce zahraniční politiky a Národní bezpečnostní strategie fungují pro ruské ministerstvo zahraničí jako cestovní mapa.

O NATO a Západu

Vztahy Ruska a Západu, včetně USA, byly unikátní, ale varování Ruska o rozšíření NATO na východ byla ignorována.

„Dobře si pamatujeme, jak probíhalo rozšiřování NATO na východ. Je zde velmi reprezentativní publikum, profesionální. Navzdory tomu, že vztahy mezi Ruskem a našimi západními partnery, včetně Spojených států, byly prostě jedinečné, úroveň vztahů byla téměř spojenecká, naše obavy a varování před rozšiřováním NATO na východ byly prostě zcela ignorovány. 20 kilometrů od naší státní hranice létají strategické bombardéry. Je známo, že nesou velmi nebezpečné zbraně. Stále vyjadřujeme naše starosti, mluvím o červených čarách. Ale samozřejmě chápeme, že naši partneři jsou velmi svérázní a povrchní vůči našim všem varováním,“ uvedl ruský prezident Putin.

Ruský prezident následně uvedl, že ruská varování NATO přece jen mají určitý účinek.

„Naše varování poslední doby jsou přece jen stále cítit a mají určitý efekt. Určité napětí tam přesto vzniklo,“ dodal Putin.

NATO podle ruského prezidenta zničilo všechny mechanismy dialogu, ale na akce u hranic bude podle něj Rusko reagovat.

„Podobně, ne-li depresivněji (než u EU), se situace vyvíjí se Severoatlantickou aliancí, která projevuje důrazně konfrontační postoj, vytrvale a demonstrativně přibližuje svou vojenskou infrastrukturu k našim hranicím,“ uvedl Putin.

O Bělorusku

Vladimir Putin také obvinil Evropskou unii z tlaku na Bělorusko přes migrační krizi. Podle něj Evropa používá migrační krizi k tlaku na Minsk.

„Nelze také nevidět, že západní země využívají migrační krizi na bělorusko-polské hranici jako nový důvod napětí v našem regionu, který je nám blízký, k tlaku na Minsk, zároveň zapomínají na své vlastní závazky v humanitární oblasti,“ oznámil ruský prezident.

Připomněl také, jak se polští vojáci a pohraničníci aktuálně chovají na hranicích.

„Podívejme se, jak se dnes na hranicích chovají polské bezpečnostní složky. Nevím, všichni sledujete internet, díváte se na televizi. První, co mě napadne: je mi líto dětí, jsou tam i malé děti. Polívají je tam vodou a používají slzný plyn, házejí tam granáty. V noci podél hranice létají vrtulníky, zapínají se sirény,“ uvedl Putin.

Zdroj: snews.com