Donald Trump vyzval své příznivce, aby přišli na masivní protesty 6. ledna ve Washingtonu, informuje Business Insider. (Foto: Wikimedia)

V tento den bude muset Kongres uspořádat zasedání, na kterém zákonodárci formálně schválí výsledky prezidentských voleb. Úřadující vůdce, který stále trvá na padělaných výsledcích, ujistil, že protesty budou „divoké“.

Americký vůdce Donald Trump slíbil svým stoupencům „divoké“ protesty ve Washingtonu 6. ledna, v den, kdy Kongres bude muset konečně schválit výsledky prezidentských voleb, uvádí Business Insider.

„Bylo statisticky nemožné prohrát volby v roce 2020. Masové protesty se budou konat ve Washingtonu 6. ledna. Přijďte, budou divoké!“ oslovil úřadující šéf Bílého domu své voliče na Twitteru.

Jak publikace dodává, Trump zveřejnil svůj tweet v reakci na zveřejnění 36 dokladu ekonoma a poradce Bílého domu Petera Navarra konstatující manipulaci prezidentských voleb. Business Insider ale upozorňuje na skutečnost, že řada tvrzení analytika bylo vyvráceno. Twitter již označil publikaci prezidenta, která citovala teorii podvodů jako „spornou“.

Setkání kongresmanů Sněmovny a Senátu 6. ledna, na kterém mají zákonodárci schválit dlouho zavedené výsledky státního hlasování, je z velké části považováno za formalitu, uvedly noviny. Nicméně někteří republikánští stoupenci Trumpa v Kongresu již uvedli, že plánují bránit tomuto procesu.

Například zvolená za Georgii kongresmanka Marjorie Taylor Greenová na svém Twitteru oznámila, že spolu s kolegou zastupujícím Alabamu Mo Brooksem zpochybní „padělané výsledky napříč několika států“.

Business Insider připomíná, že Trump stále odmítá přiznat porážku ve volbách. Dva týdny po schůzi Kongresu 6. ledna, proběhne 20. ledna inaugurace nově zvoleného prezidenta Joe Bidena. Jak demokratický tým plánuje, akce se bude muset konat v online formátu.

Jak již dříve CNN informovala, Trump řekl svým spolupracovníkům, že může odmítnout opustit Bílý dům v den Bidenovy inaugurace, ačkoli jen málo lidí kolem prezidenta věří, že vůdce tak skutečně učiní. Zvolený demokrat v jednom ze svých nedávných rozhovorů ujistil, že osobně se nestará o Trumpovu potenciální nepřítomnost při jeho inauguraci, ale přesto se obává, jak to bude vypadat v očích „zbytku světa“.

Zdroj: pz.czbi.com