Pokud si USA myslí, že potřebují zbraně, které dnes patří pod smlouvu o likvidaci raket středního a kratšího doletu (INF), Rusko to také bude dělat, oznámil novinářům ruský prezident Vladimir Putin.

Ruský prezident připomněl, že v roce 2002 USA jednostranně vystoupily ze smlouvy o protiraketové obraně, která byla jedním ze základních kamenů mezinárodní bezpečnosti.

„Nicméně se nestyděly a v klidu z ní vystoupily, mimochodem bez žádných odkazů, jednoduše vystoupily a byl konec. Teď ve skutečnosti probíhá to samé, ale přemýšlí, na koho by svedly podle mě tento nepromyšlený krok," uvedl Putin.

Zároveň uvedl, že argumenty o tom, že pouze USA a Rusko nevyrábí zbraně, které spadají pod INF, jsou pochopitelné.

„Opravdu je to pravda. Mnohé jiné strany, už jich bude desítka, nejspíš takové zbraně vyrábí, Rusko a USA se navzájem takto omezily. Teď si naši američtí partneři pravděpodobně myslí, že se situace změnila natolik, že i USA musí mít takové zbraně. Jaká bude naše odpověď? Jednoduchá. Prostě je také budeme vyrábět," dodal na závěr ruský lídr.

Při odpovědi na otázku novinářů ruský prezident ještě uvedl, že Kongres USA už před prohlášením Washingtonu o vystoupení z INF vyčlenil peníze na vytvoření těchto raket.

„To znamená, že rozhodnuto bylo už dávno, jen si myslely, že si nevšimneme, že v rozpočtu Pentagonu už stojí vývoj těchto raket, ale až poté veřejně oznámily, že vystupují ze smlouvy," uvedl Putin.