Ruský preziodent Vladimir Putin se obával, že obrysy dohody mezi Spojenými státy a Německem o ochraně ukrajinských zájmů se po dokončení plynovodu Nord Stream 2 změní. (Foto: Youtube)

Jak se ale ukázalo, nebylo se čeho bát – politická páka byla na straně Putina. Píše o tom americký časopis Washington Examiner.

Článek uvádí, že „Putin se směje směšné dohodě mezi americkým prezidentem Joe Bidenem a německou kancléřkou Angelou Merkelovou.“

„Projekt, na který uvalil sankce bývalý prezident Donald Trump a Kongres, a který naopak schválil prezident Joe Biden, podkope ukrajinskou ekonomiku a učiní evropskou energetickou bezpečnosi závislou na Rusku“.

Biden a německá kancléřka Angela Merkelová slíbili, že uzavřou dohodu, aby tyto obavy zmírnili, domnívá se autor článku Washington Examiner, který je přesvědčen, že Putin znovu všechny porazil.

„Zdá se, že čas a politické páky jsou na Putinově straně. A zdá se, že ruský vůdce to ví,“ zdůrazňuje.

Článek rovněž upozorňuje na „pokračující úctu německé vlády k Putinovi a prosebnou politiku Bidena vůči Moskvě.                                                           

„Jinými slovy, Bidenův příslib, že bude vůči Rusku tvrdý, nevypadá příliš přesvědčivě,“ uvádí se v článku.

Článek v Politico v návaznosti na jednání mezi Bidenem a Merkelovou dříve uváděl, že americká administrativa „tlačí na Ukrajinu, aby mlčela o svých obavách z dohody o Nord Stream 2“. V článku se dále píše, že „Rusové respektují jasnost účelu a přiměřené kroky“ a „nerespektují rétoriku vycházející z politické nerozhodnosti“.

16. července ve Washingtonu německá kancléřka Angela Merkelová po setkání s americkým prezidentem  Joe Bidenem novinářům řekla, že „Nord Stream 2 je další projekt, nikoli projekt namísto tranzitu plynu přes Ukrajinu“„Cokoli jiného,“ řekla, „by způsobilo velké napětí.“ Poznamenala, že Německo a USA „mají rozdílné názory na Nord Stream 2, ale shodují se na budoucí roli Ukrajiny v dodávkách plynu – zůstává tranzitní zemí“.

Připomeňme, že v prosinci 2019 se Moskva a Kyjev dohodly na prodloužení tranzitu ruského plynu přes ukrajinské území na období od roku 2020 do roku 2024 s možností prodloužení dohody. Smlouva předpokládala tranzit 65 miliard kubických metrů. metrů plynu v roce 2020 a 40 miliard kubických metrů ročně od roku 2021 do roku 2024. Dohoda předpokládala zásadu „pumpuj nebo zaplať“, kdy je poplatek za přepravu účtován ve výši rezervované kapacity, i když skutečné čerpání může být menší.

Zdroj: pz.cz