Při čtvrtečním dlouho očekávaném bilaterálním setkání čínského prezidenta Si Ťin-pchinga a ruského prezidenta Vladimira Putina na okraj summitu Šanghajské organizace pro spolupráci v Uzbekistánu se oba lídři shodli, že konec unipolárního světa, v němž dominují USA, je na dosah.

Putin to označil za „ošklivé“ a v úvodním projevu poukázal na odmítnutí americké hegemonie „naprostou většinou“ zemí.

Geopolitická ohniska Ukrajiny a Tchaj-wanu zaujímala přední místo na seznamu témat k diskusi, přičemž ruský vůdce Siovi řekl, že „pokusy Západu vytvořit unipolární svět v poslední době nabyly naprosto ošklivé podoby a jsou pro naprostou většinu národů na planetě naprosto nepřijatelné“, jak uvádí překlad státních médií. Mnozí západní odborníci se však nyní chytají záhadné zmínky o tom, že Si v Číně vyjádřil „znepokojení“ nad situací na Ukrajině.

Putin vyzdvihl regionální bezpečnostní uskupení osmi zemí, které zahrnuje mimo jiné Indii a Pákistán, jako protiváhu „konstruktivní a tvůrčí spolupráce“ – navzdory jeho relativně nedávnému vzniku (založeno v roce 2001). V návaznosti na téma, že velká část obyvatel planety se snaží vzdorovat unipolárnímu uspořádání USA, o ŠOS řekl: „Je to nyní největší regionální organizace na světě, která sdružuje obrovský geografický prostor a přibližně polovinu obyvatel naší planety.“

Putin svému čínskému protějšku zopakoval, že „vysoce oceňuje“ „vyvážený postoj“ „našich čínských přátel v souvislosti s ukrajinskou krizí“ – vzhledem k tomu, že Peking soustavně soustřeďuje svou pozornost na zdůrazňování „oprávněných“ obav Ruska o národní bezpečnost v souvislosti s rozšiřováním NATO, kdykoli je na něj vyvíjen tlak ohledně invaze. Ve čtení ruských státních médií bylo pouze poznamenáno, že čínský vůdce vyjádřil „znepokojení“ nad konfliktem. V úvodním projevu Putin svému „drahému a dlouholetému příteli“ Siovi řekl: „Jsem rád, že jste se setkali:

Vysoce si vážíme vyváženého postoje našich čínských přátel k ukrajinské krizi, chápeme vaše otázky a obavy v této věci a během dnešního setkání je samozřejmě všechny podrobně objasníme.

Tyto zatím nepojmenované „obavy“ by se mohly týkat celé řady naléhavých otázek: od zvýšené izolace Ruska od Západu v důsledku trestních sankcí až po rozšířené zprávy o tom, že kremelské síly byly rychle zatlačeny zpět uprostřed ofenzivy na východě a jihu Ukrajiny, zejména v Charkovské oblasti.

Jen několik hodin před setkáním, které se konalo ve městě Samarkand, ruské a čínské námořnictvo provádělo společné hlídky a vojenská cvičení v Tichém oceánu jako ukázku síly a jednoty.

Při řešení nejcitlivějšího čínského geopolitického problému, který zahrnuje svalové napětí Washingtonu na jeho vlastním dvorku, se Putin věnoval také otázce Tchaj-wanu a řekl Siovi:

„V praxi se pevně držíme zásady jedné Číny. Odsuzujeme provokace Spojených států a jejich satelitů v Tchajwanském průlivu.“

Jak se očekávalo, oba prezidenti se zavázali k prohloubení hospodářských vazeb mezi oběma zeměmi poté, co již obchod dosáhl v roce 2022 nového rekordu, jak Putin zdůraznil, při nárůstu o 25 % během prvních sedmi měsíců letošního roku.

Zásadní je, že uprostřed Západem vyhlášené „války“ ruské energetice posloužily Čína a Indie k tomu, aby v tichosti snížily ruské ropné sankční bolesti, jak nedávno poznamenal FT: „Zákazníci v Číně a Indii, nejlidnatějších zemích světa, však nadále kupovali ruskou ropu a další komodity, jako je uhlí a hnojiva.“ Zpráva poznamenala, že Čína, „která byla významným odběratelem ruské ropy již před válkou, v květnu nakupovala 2 mil. barelů denně, což představuje nárůst o 0,2-0,4 mil. barelů denně ve srovnání s lednem a únorem“.

Putin na čtvrtečním bilaterálním summitu Siovi řekl: „Čína je v tomto ohledu velmi silná:

„Jsem přesvědčen, že do konce roku dosáhneme nové rekordní úrovně obchodu a že v blízké budoucnosti, jak bylo dohodnuto, se roční obchodní obrat zvýší na 200 miliard dolarů nebo více,“ řekl Putin.

Prezident Si, který pevně souhlasí s Putinovým dlouhodobým tématem rozpadu unipolárního světového řádu, ze své strany vysvětlil: „Tváří v tvář kolosálním změnám, které v naší době probíhají v globálním měřítku a které nemají v historii obdoby, jsme připraveni společně s našimi ruskými kolegy ukázat příklad zodpovědné světové velmoci a hrát vedoucí roli při uvádění takto rychle se měnícího světa na trajektorii udržitelného a pozitivního rozvoje,“ uvedl Si.

Čínská státní média – stejně jako ruská – mezitím summit Šanghajské organizace pro spolupráci vykreslují jako velkou ukázku jednoty a vzdoru obrovských ekonomik proti Západu vedenému USA…

Tato cesta je Siovou první cestou mimo Čínu po téměř třech letech od začátku pandemie. Yun Sun, ředitel čínského programu Stimsonova centra, shrnul význam setkání Si-Putina v deníku The Washin

Zdroj: zerohedge.com