Právníci ve Spolkovém sněmu podle médií vypracovali dokument, podle něhož pracovníci, kteří nebudou mít přeočkování a budou muset jít do karantény, ztratí nárok na výplatu mzdy. Zatím se to týká pouze neočkovaných, kteří musí do karantény. (Foto: Flickr)

Podle deníku Bild-Zeitung pracují právníci Spolkového sněmu na dokumentu, podle něhož pracovníci, kteří byli očkováni pouze jednou nebo dvakrát a museli jít do karantény, nebudou mít v budoucnu nárok na výplatu mzdy.

Dokument, který unikl do novin, je podle deníku Bild stručným znaleckým posudkem. Springerův článek cituje z odborného posudku:

„Absence posilovacího očkování covid-19 by pak vedla k vyloučení nároku na odškodnění (…).“

Podle dopisu by podle názoru právníků Spolkového sněmu mohl každý občan této situaci předejít, protože „veřejně doporučené třetí očkování“ by tomu mohlo zabránit.

Takto přísných škrtů se v Německu zatím musí obávat pouze neočkovaní lidé:

„Zaměstnanci, kteří by se mohli vyhnout karanténě tím, že se nechají očkovat, a nevyužijí toho, nemají od listopadu 2021 nárok na odškodnění podle zákona o ochraně před infekcemi,“ tak definuje současnou situaci neočkovaných Techniker Krankenkasse.

„Ti, kteří se nenechají podpořit, riskují, že nedostanou zaplaceno za karanténní případ. Další krok k povinnému očkování zadními vrátky,“ cituje deník Bild právníka Arnima Bucka.

Spolková vláda zatím na doporučení nereagovala ani je nepotvrdila, ale podle vyjádření deníku Bild se „do budoucna uvažuje o zastavení vyplácení mezd těm, kteří byli očkováni pouze jednou a dvakrát“.

Na začátku panpdemie mohli zaměstnanci, kteří nemohli pracovat kvůli nařízené karanténě, a proto utrpěli finanční ztráty, stále dostávat náhradu od svého zaměstnavatele.

Zaměstnavatel zaplatil zálohu, pokračoval ve vyplácení mzdy, ale peníze mu mohl vrátit stát. Se zahájením očkovacího programu bylo toto nařízení zrušeno nebo upraveno s ohledem na nyní platné požadavky a předpisy.

Zdroj: de.rt.com