Pro americké vojáky existují pouze dva způsoby, jak se legálně nacházet na území Sýrie, oznámil ruský prezident Vladimir Putin ve svém projevu na plenárním zasedání fóra Ruský energetický týden ve středu 3. října.

„První z nich je, že Spojené státy musí získat mandát Rady bezpečnosti OSN za přítomnosti svých ozbrojených sil na území třetí země, v tomto případě v Sýrii. Nebo získat pozvání od legitimní vlády Syrské arabské republiky, aby tam s nějakým cílem mohly umístit svůj kontingent. Mezinárodní právo jiný ​​třetí způsob přítomnosti země na území druhé neposkytuje," řekl.

29. září syrský ministr zahraničí Walid Muallem obvinil USA a jejich partnery z válečných zločinů v Sýrii a podpory terorismu.

Na začátku téhož měsíce vedoucí ruského Centra pro usmíření válčících stran v zemi generálporučík Vladimir Savčenko řekl, že dva americké F-15 napadla syrskou provincii Dajr az-Zaur pomocí zakázaných bílých fosforových bomb.

Ozbrojený konflikt v Sýrii začal v roce 2011. Jsou do něj zapojeny vládní síly, umírněná opozice a různé islamistické skupiny.