Několik dní poté, co americký ministr zahraničí Antony Blinken označil sabotážní útoky na plynovod Nord Stream za „obrovskou příležitost“, vyjádřil něco podobného i nejvyšší šéf britské obrany, když označil Putina a jeho válku na Ukrajině za „dar“ pro alianci NATO. (Foto: Flickr)

Britský ministr obrany Ben Wallace v úterý vystoupil na dvoudenním Varšavském bezpečnostním fóru a hovořil o potřebě „probuzení“ pro země NATO. Podle agentury Associated Press pak dále uvedl: ,,Všichni jsme si vědomi, že se jedná o velmi důležitou otázku:

…mnoho evropských zemí po rozpadu Sovětského svazu zpohodlnělo a že ruský prezident Vladimir Putin se stal „v jistém smyslu darem pro NATO“.

Při těchto slovech zdůraznil téma větších investic členů aliance do svých armád s tím, že po ruské invazi nyní panuje větší shoda na tom, že je to naléhavě nutné. Nutno podotknout, že se samozřejmě jednalo o dlouhodobou výzvu bývalého prezidenta Donalda Trumpa v době jeho vlády, které se mnozí lídři vysmívali.

Mezi evropskými představiteli v publiku na varšavské konferenci byla i první dáma Ukrajiny Olena Zelenská, která zde přednesla poselství vděčnosti za příspěvky Polska a dalších spojenců na podporu její země.

Wallace ve svých prohlášeních pokračoval slovy, že Putin je „divadelní padouch“, který nám „připomněl, že tam venku je opravdu někdo, kdo nás chce nejenom vyzvat, ale chce způsobit násilí“.

V současné době se znovu objevují obvinění ruských sil z válečných zločinů, protože Ukrajinci pokračují v dobývání měst a okresů na východě a jihu země. Ukrajinští představitelé tvrdí, že jde o „genocidu“ – termín, který Biden v prvních měsících války používal, ale v poslední době se zdá, že od něj upustil.

Wallace dále hovořil o potřebě větších vojenských výdajů v rámci NATO: „Na povrchu se naše armády mohou chlubit čísly.“ Poté vysvětlil: „Ale pod touto kapotou nemáme dostatečnou infrastrukturu, dostatek náhradních dílů, dostatek personálu, dostatek moderní výzbroje, dostatek zásob zbraní. To všechno se nám vrací domů a my se s tím budeme muset vypořádat. A to bude stát peníze.“

Další přítomní, jako například německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková, přislíbili: „Budeme Ukrajinu podporovat, dokud nás bude potřebovat.“ Zdůraznila, že „tentokrát budeme bránit každý kout našeho území NATO“. Pokud jde o Velkou Británii, ta plánuje v průběhu příštích let zvýšit vojenské výdaje o 3 % HDP, poznamenala agentura AP.

Zdroj: zerohedge.com