Ruská státní energetická společnost Gazprom vytváří vlastní armádu pro válku. Podle odborníků chce Putin nejen omezit vliv Vagnerovy skupiny, ale také zabezpečit sebe a své okolí pro případ porážky. (Foto: Flickr)

Nedávno vyšlo najevo, že Kreml posílá na frontu novou jednotku s armádou Gazprom.
Ruský energetický gigant Gazprom má poskytnout pomoc při invazi kremelského siláka Vladimira Putina (70). A učiní tak s dobrovolnickou armádou. Tato zpráva amerického think tanku Institute for Study of War (ISW) nedávno vyvolala rozruch.

Důvod: podle „ISW“, který se odvolává mimo jiné na ukrajinské zpravodajské služby, má armáda státní energetické společnosti snížit vliv Wagnerovy skupiny Jevgenije Prigožina (61). Podle listu „Bild“ však za založením nové armády může být mnohem víc. Podle zprávy chce Putin nejen postavit obě soukromé armády proti sobě, ale pravděpodobně se nebude vyhýbat ani jejich použití v případné občanské válce.

V rozporu s předchozími poznatky, že žoldnéři Gazpromu budou nasazeni v blízké budoucnosti, jsou prý někteří z nich již na frontové linii, jak tvrdí ruský propagandista. Měli by být nasazeni v Doněcku v místech, kde nesmějí bojovat vražední Vagnerovi vojáci, uvedl na Telegramu vojenský blogger loajální režimu „Woenkor Kotenok Z“.

Podle ruského vojenského blogera existuje „mnoho znepokojivých otázek“. Je docela možné, že mezi skupinami vznikne nezdravá konkurence. Není také jasné, zda nová armáda nebude trpět také nedostatkem munice.

Expert na Ukrajinu Sergej Sumlennyj jde dokonce ještě o krok dál. Jak vysvětluje v rozhovoru pro noviny, je docela dobře možné, že soukromé armády Gazpromu a Wagnera budou muset sloužit pro ruskou občanskou nebo dokonce oligarchickou válku. „Ruské elity se pro ně připravují na nejhorší: Sumlenny pro Bild uvedl: „Ruská vojenská porážka a konec Putinova režimu.

Aby si elita zajistila svá privilegia i po pádu režimu, zakládá takové armády.

Pro Sumlenného je jasné, že Putin a jeho okolí ospravedlňují vznik svých dobrovolnických armád válkou na Ukrajině. Při bližším pohledu se však rychle ukáže, že „skutečné zájmy Gazpromu a ostatních leží ve vzdálenější budoucnosti“.

Zdroj: blick.ch