Americký prezident Joe Biden v pondělí prohlásil, že by se Američané neměli obávat jaderné války poté, co Moskva uvedla svůj jaderný arzenál do stavu nejvyšší pohotovosti v souvislosti s odvetnými opatřeními Západu kvůli ruské invazi na Ukrajinu. (Foto: Flickr)

Na otázku, zda by se občané USA měli obávat vypuknutí jaderné války, Biden odpověděl „ne“. Odpovídal tak na vykřiknutou otázku na závěr akce v Bílém domě.

Představitelé Bílého domu již dříve během dne uvedli, že Spojené státy v současné době nevidí důvod ke změně stupně jaderné pohotovosti, což během brífinku s novináři zopakovala tisková mluvčí Jen Psakiová.

„Vyhodnocujeme pokyn prezidenta Putina a v tuto chvíli nevidíme důvod, proč bychom měli měnit naše vlastní stupně pohotovosti,“ řekla Psakiová.

Ruské ministerstvo obrany v pondělí uvedlo, že jeho jaderné raketové síly a severní a tichomořská flotila byly uvedeny do zvýšené bojové pohotovosti, informovala agentura Interfax, a to v souladu s příkazem prezidenta Vladimira Putina z předchozího dne.

Psakiová uvedla, že Spojené státy a 30členná aliance NATO nemají „chuť ani touhu“ po konfliktu s Ruskem. „Provokativní rétorika, jako je ta ohledně jaderných zbraní, je nebezpečná, zvyšuje riziko chybné kalkulace, měli bychom se jí vyhnout a nebudeme si ji dopřávat.“

Biden v pondělí uskutečnil telefonát se spojenci a partnery USA, neboť podle amerického představitele nesmí nikdy dojít k jaderné válce. K telefonátu s Bidenem se připojili vedoucí představitelé Kanady, Francie, Německa, Itálie, Japonska, Polska, Rumunska a Spojeného království spolu s šéfem NATO a nejvyššími představiteli Evropské unie.

Jeden z představitelů Bílého domu agentuře Reuters řekl, že Rusko a Spojené státy se již dlouho shodují na tom, že použití jaderných zbraní by mělo ničivé následky.

„Jadernou válku nelze vyhrát a nikdy se nesmí vést,“ uvedl úředník Bílého domu. Bílý dům rovněž poukázal na to, že Rusko se podepsalo pod společná prohlášení, která potvrzují, že jadernou válku nelze vyhrát a nesmí být nikdy vedena.

Zdroj: reuters.com