Nový ruský protiletadlový raketový systém S-500 nemá na světě žádné analogie, píše The National Interest.

Zdůrazňuje se, že S-500 je jedním z prioritních ruských vývojů. Odborníci poznamenávají, že technické charakteristiky raketového systému neumožňují pochybovat o jeho schopnostech. Podle amerických zdrojů Moskva nedávno testovala tento systém na vzdálenostech, které byly dříve považovány za nemožné.

Americká média uvedla, že S-500 úspěšně zasáhl cíl ve vzdálenosti 299 mil (asi 481 km). Podle odborníků je to o 50 kilometrů více, než jakýkoli jiný podobný systém může překonat.

Podle NI systém používá několik typů střel v závislosti na vzdálenosti a úrovni potenciální hrozby. Například na odražení útoku balistickou raketou S-500 používá rakety schopné zasáhnout cíle, které letí rychlostí až sedmi kilometrů za sekundu. Předpokládá se, že ruský systém je schopen sestřelit cíle v nadmořské výšce až 200 kilometrů a může také cílit na neviditelná letadla.

S-500 je univerzální zachycovací systém pro dlouhé vzdálenosti a vysokou nadmořskou výšku se zvýšenou schopností protiraketové obrany, může také zachytit objekty v blízkém prostoru.

Podle informací z veřejných zdrojů má S-500 poloměr zasažení 600 km. Tento systém dokáže najít a současně zasáhnout až deset balistických nadzvukových cílů. V květnu ruský prezident Vladimir Putin přikázal připravit S-500 na sériovou výrobu.