Maxwell Chikumbutso je jméno, o kterém jste zaručeně nikdy neslyšeli. Přitom je to vynálezce, jehož převratný elektromobil mohl změnit svět. Jenže není elektromobil a není ani Chikumbutso.

Chikumbutso je majitel společnosti SAITH (celý název The Saith Holding electric car) v Zimbabwe, odkud sám pochází. Ano, Zimbabwe opravdu není žádná automobilová velmoc, ale SAITH měla být skutečně převratná společnost stojící na osobě svého geniálního majitele.

Chikumbutso představil projekt Green Power Machine, což měl být stroj opatřený elektromotorem, jehož energii obstarávaly rádiové vlny transformované na elektrickou energii. Zní to šíleně, ale o podobné věci se snažil například Nicola Tesla.

Chikumbutso na webu své společnosti měl několik fotografií elektromobilu už v roce 2015, kdy také oznámil světu svůj vynález. Od té doby ovšem nebyly o projektu žádné novinky. To se změnilo v roce 2017. Tehdy se Chikumbutso podělil s místními novinami o svůj záměr zavřít svůj podnik v Zimbabwe a přesunout se do Kalifornie, kam by přesunul i sídlo firmy.

Co bylo ale zajímavější, Chikumbutso byl do USA pozván údajně lidmi z administrativy prezidenta Trumpa, kteří se o jeho vynález zajímali. Dokonce v tomto směru vyšlo několik novinových článků. Chikumbutso totiž není nějaký šarlatán, jak by se mohlo zdát, ale renomovaný technolog, který na podobných projektech pracoval dlouhou dobu. Byl například jedním z uchazečů v tendru v JAR, kde hledali dodavatele zdrojů obnovitelné energie. O jeho projekty měla zájem také vláda v Lesothu, kam Chikumbutso odjel na prezentaci. Rozjel také společný projekt s dr. Almeidou, majitelem největší energetické společnosti v Angole. Ze všech těchto kontaktů a společných projektů ovšem nevzešel žádný hmatatelný výsledek.

Chikumbutso měl postavené tři vlastní elektromobily, se kterými se vypravil do Spojených států. Jenže od odjezdu do Kalifornie o Chikumbutsovi nikdo neslyšel. Geniální zimbabwský vynálezce zmizel a nikdo o něm nic neví. Konspirační teoretikové se domnívají, že se americká vláda takto zmocnila jeho patentů, nebo pro ni Chikumbutso pracuje na nějakém utajeném programu.